• O szkole

"Wracaj, gdzie Cię kochają.

Tam, gdzie znajoma sień.

Gdzie malwy zaglądają

w jasne okna w letni dzień."

(Wojciech Młynarski)

KALENDARIUM

1916 r. - rozpoczęcie działalności szkół w Węgiersku i Macikowie .
            01.09.1923 r. - połączenie szkół w Macikowie i Węgiersku w jedną placówkę - szkołę w Węgiersku.
            12.12.1926 r. - poświęcenie części remizy, przeznaczonej "na użytek szkoły w Węgiersku".
            1926r. - poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły.
            1929 r. - 1939 r. - przygotowania do budowy i budowa nowej szkoły.
            1939 r. - ukończenie budowy i wybuch II wijny światowej.
            1945 r. - wznowienie działalności szkoły w Węgiersku.
            Lata pięćdziesiąte - elewacja na budynku, dokończenie domu nauczyciela.
            1966 r. - wybudowanie pawilonu w czynie społecznym.
            1996 r. - przejęcie szkoły przez Gminę Golub-Dobrzyń.
            1997 r. - powstanie "łącznika" oraz założenie centralnego ogrzewania.
            1999 r. - reforma szkolnictwa. Szkoła ośmioklasowa zostaje przekształcona w sześcioklasową.
            2002 r. - szóstoklasiści piszą po raz pierwszy zewnętrzny sprawdzian.
            2003 r. - 2006 r. - dalsza modernizacja placówki.
            21.04.2006 r. - uchwała Rady Gminy Golub-Dobrzyń o nadaniu szkole imienia Józefa Sołtykiwicza.
            21.04.2016 r. - 100-lecie istnienia szkoły oraz 10-lecie nadania imienia
            IV 2016 r. - uczniowie kl. VI piszą po raz ostatni sprawdzian po klasie VI
            VI 2017 r. - podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy SP im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku a z Prinz Gyula Iskola na Węgrzech.
            01.09.2017 r. - Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku rozpoczyna rok szkolny 2017/18 jako szkoła ośmioklasowa w związku z reformą oświatową
            01.09.2018 r. - rozpoczęcie dzialałności przy szkole Publicznego Punktu Przedszkolnego ,, Zaczarowana kraina"
            15-17.04.2019 r. - ośmioklasiści piszą poraz pierwszy egzamin; z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego

Historia szkolnictwa w Węgiersku sięga jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, tj. początków XX wieku. Ze wspomnień pani Heleny Łydzińskiej (rocznik 1914) wiadomo, że istniała tzw. "szkółka zimowa", która funkcjonowała co roku przez trzy miesiące w okresie zimowym.

Po zakończeniu I wojny światowej  w 1918 roku, czyli zaraz po odzyskaniu niepodległości, spontanicznie powstały w Węgiersku i Macikowie szkoły powszechne. Kierownikiem szkoły został Józef Sołtykiewicz. Lekcje w Macikowie prowadzone były przez nauczycielkę Annę Szyfer, później Sołtykiewicz i odbywały się u państwa Gutmańskich do 1922 roku. W następnym roku połączono obie szkoły w jedną - z siedzibą w Wegiersku. Zajęcia odbywały się w kilku budynkach prywatnych, m.in. u p. Kaźmierkiewiczów, Kołpackich, Lorensów, Michała Bonieckiego, Łydzińskich.

Brakowało sprzętów, zeszytów, podręczników i map, kredy, atramentu, ale nie zabrakło najważniejszego - zapału i pasji nauczycieli, rodziców i uczniów. Dzieci często pisały ołówkiem na skrawkach papieru. Jednak to ich nie zniechęcało. Wielu z nich nie mogło uczęszczać na zajęcia przez cały rok szkolny. Wiosną oraz jesienią zostawali w domu do pomocy, a zimą, niektóre nie miały się w co ubrać. Dzieci starały się przyswoić wiadomości z przedmiotów: religii, języka polskiego, rachunków z geometrią, przyrody, geografji i nauki o Polsce współczesnej, historji, rysunków, robót ręcznych, śpiewu, ćwiczeń cielesnych oraz robót kobiecych.

W okresie międzywojennym szkoła nie pełniła wyłącznie funkcji dydaktycznej. Wychowywała młodzież poprzez działalność pozalekyjną. Chłopcy i dziewczęta w odpowiednich do tego strojach spotykali się na zbiórkach harcerskich, zebraniach Związku Młodzieży Wiejskiej.
            Spis szkól 1925/1926

Ze względu na dużą liczebność klas oraz trudne warynki nauczania, ówczesny kierownik - J. Sołtykiewicz - czyni starania dotyczące budowy szkoły. Z pomocą m. in. W. Lorensa, Kaźmierkiewicza, S. Łydzińskiego, J. Moszczyńskiego postanowiono zbudować remizę strażacką. Po jej poświęceniu w 1926 r. oddano jej część na użytek trzyklasowej sześciooddziałowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Węgiersku. Do szkoły w Węgiersku chodziły dzieci z Węgierska, Macikowa, z części Sitna, a do klasy V i VI także dzieci z Nowogrodu. Kierownik szkoły, mając wsparcie wśród mieszkańców Węgierska i Macikowa, nie rezygnuje z planów budowy szkoły. Według wspomnień S. Jasińskiego i H. Błaszkiewicza, Sołtykiewicz organizuje przemarsze dzieci przez Macikowo, Sitno i Węgiersk. Uczniowie odświętnie ubrani z biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach maszerowali z hasłem na ustach: "Budujecie nam szkoły". Ponadto p. Teresa Mizikowska wspomina często recytowany wiersz:

"Budujemy szkołę
            z dużymi oknami,
            żeby dużo słońca
            było między nami"

12 grudnia 1926 roku, proboszcz parafii Nowogród - ks. Karol Pikuliński poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej szkoły" na użytek Węgierska i Macikowa". Szkoła miała być wybudowana bez pomocy rządu, kosztem mieszkańców. Plany te zostały zrealizowane, a szkoła, która powstała na granicy wsi Węgiersk i Macikowo, była gotowa do zajęć 1 września 1939 roku.