• Ekologia

• Ekologia 2018

• Sprawozdanie z działalności ekologicznej w Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku w roku szkolnym 2017/2018

Cele założone w planie pracy w zakresie ekologii na rok szkolny 2017/2018 zostały zrealizowane.

Tradycyjnie działalność ekologiczną rozpoczęliśmy akcją „Sprzątanie świata” pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Posprzątaliśmy naszą okolicę. Przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne z segregacji śmieci. "Akcja wzmacnia w uczniach świadomość odpowiedzialności za swoje otoczenie również zwraca uwagę na problemy globalne dotykające świat. Akcja odbyła się przy wsparciu Urzędu Gminy (kiełbaski, rękawiczki, worki).

Fot. Plakat akcji, źródło: www. naszaziemia.pl

W ramach współpracy z Urzędem Gminy Golub – Dobrzyń odbyła się zbiórka makulatury. Na tle innych szkół wypadliśmy (jak zawsze) bardzo dobrze. Największym sukcesem naszej szkoły była zbiórka makulatury zajęliśmy 2. miejsce drużynowo jako szkoła. Najwięcej papierowego surowca uzbierał Szymon Boniecki i Filip Uzarewicz, Michał Bułkowski. Uczestnicy otrzymali nagrody (selfie stick).

W roku szkolnym braliśmy udział w rywalizacji szkół na działania ekologiczne. Zadaniami m.in. było ekologiczne hasło, ekologiczna legenda o herbie Gminy, wspomniana wcześniej zbiórka makulatury, nakręcenie filmu o działaniach ekologicznych w środowisku lokalnym (EKOFILM). Wyniki przedstawiono na gali EKO-LAURÓW. Zajęliśmy trzecie miejsce wśród szkół w Gminie Golub-Dobrzyń.

Zbiórka baterii. Corocznie w szkole organizowana jest zbiórka zużytych baterii. Te niebezpieczne odpady odbiera organizacja Reba. Już najmłodsi uczniowie przyzwyczajeni są do ekologicznych zachowań, wiedzą gdzie znajduje się specjalny pojemnik na baterie.

Zbiórka nakrętek. Systematycznie uczniowie przez cały rok przynoszą także plastikowe nakrętki. W ten sposób zamieniają coś niepotrzebnego w dar serca. Cel szczytny. Pomagamy od kilku lat dwójce rodzeństwa z terenu naszej gminy, a przy okazji dbamy o środowisko.

Realizowaliśmy program „Pomóżmy kasztanowcom” dowiadując się w jaki sposób chronić drzewa przed szkodnikami. Jak co roku uczestniczymy też w akcji „zbieramy kasztany”. Dziękujemy leśnictwu Leśno za odebranie kasztanów.

W ramach działań ekologicznych dzieci dokarmiają ptaki w okresie zimy. Poznają rośliny najbliższego otoczenia. Biorą aktywny udział w pielęgnacji roślin doniczkowych oraz wykonują prace w ogródku szkolnym– wysiew nasion oraz pielęgnacja roślin. W kasach młodszych są kąciki przyrodnicze.

Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń: „Las skarbem przyrody”. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy szóstej - Zofia Płocharska.

Edukacja ekologiczna prowadzona jest również poprzez edukację filmową ( SOS dla świata, krótkie filmiki przedstawiające globalne problemy Ziemii, wyd. Nowa Era). Zgodnie z podstawą programową miały miejsce wycieczki do sadu, lasu, na pole, do gospodarstwa rolnego, na tereny prawnie chronione Park Narodowy Bory Tucholskie, Park Krajobrazowy Las Piwnicki. Odbyła się żywa lekcja przyrody „Zwierzęta egzotyczne”.

W kwietniu szkole obchodzono Światowy Dzień Ziemi.

W czerwcu pokazywaliśmy nasz lokalny krajobraz gościom z partnerskiej szkoły na Węgrzech.

Wnioski:

- plan działań ekologicznych został zrealizowany, założone cele zostały osiągnięte,

- podniesiona została świadomość o potrzebie działalności ekologicznej społeczności uczniowskiej i rodziców,

- należy w dalszym ciągu prowadzić działalność ekologiczną.