W czwartek 20 grudnia społeczność naszej szkoły, oraz zaproszeni goście spotali się na wspólnej Wigilii. Wspólnie wysłuchalismy kolęd i obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu uczniów przygotowanych przez p. Hannę Jaworską, p. Tomasza Metrykę i ks. Krzysztofa Wiśniewskiego. Następnie podzieliliśmy sięopłatkiem i życzyliśmy wszystkiego, co najlepsze w nowym roku. Nie obyło się bez prezentów. Te przynieśli nam nasi goście: rodzice, sołtysi, radni oraz prezes OSP Macikowo. W świątecznych nastrojach rozeszliśmy się do domów, by do szkoły wrócić 2 stycznia.
GALERIA ZDJEĆ OTWORZY SIĘ PO KLIKNIĘCIU NA FOTOGRAFIĘ
Nasi uczniowie zaangażowali się w pomoc dla dzieci z Afryki. Pod opieką Henryki Jaworskiej zbierali przybory szkolne, które następnie trafią do przedszkola prowadzonego przez siostry zakonne w Kamerunie.
Między 12, a 15 grudnia grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w wyjeździe do Zakopanego. Okazja była nie byle jaka. Na miejscu spotkaliśmy się z uczniami z Prinz Gyula Iskola na Węgrzech. Wyjazd był możliwy dzięki napisaniu przez węgierskich nauczycieli projektu na który uzyskali dofinansowanie. Prace związane z projektem trwały bardzo krótko, ale zakończyły sukcesem. Pieniądze na organizację wyjazdu przekazała Fundacja Wacława Felczaka z Budapesztu. Również wybór Zakopanego był nieprzypadkowy. Na cmentarzu na Penksowym Brzysku spoczywa Wacław Felczak - wielki orędownik przyjaźni polsko-węgierksiej. Zimowa stolica Polski znajduje się także w połowie drogi między Węgierskiem, a Puspokmolnari, gdzie ma swą siedzibę nasza szkoła partnerska.
12 grudnia około godziny 14 dotarliśmy do Zakopanego. Wieczorem odbyła się polska wigilia. Dzieci śpiewały polskie kolędy, uczyły Węgrów polskich zwyczajów m.ni. dzielenia się opłatkiem. Były również prezenty. Specjalną niespodzianką było wykonanie kolędy "Cicha noc" w języku węgierskim przez polskie dzieci i nauczycieli.
13 grudnia zwiedziliśmy Zakopane, uczestniczyliśmy w degustacji serów oraz wieczornej węgierskiej wigilii. Węgrzy przygotowali przedstawienie świąteczne oraz pokaz kolędowania. Trzeci dzień upłynął pod znakiem wycieczki w Pieniny i do Niedzicy, która była niegdyś częścią Królestwa Węgier. Po powrocie do hotelu odbyła się zabawa integracyjna dla polskich i węgierskich dzieci. Ostatniego dnia o poranku przyszła najtrudniejsza chwila, czyli pożegnanie. Wyrażono nadzieję, że niebawem dojdzie do kolejnego spotkania uczniów obu szkół.
GALERIA ZDJEC PO KLIKNIĘCIU NA FOTOGRAFIĘ PONIŻEJ:
10 grudnia odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu "Tadeusz Kościuszko - Bohater Dwóch Narodów" w Nowogrodzie. Nasi uczniowie zaprezentowali się na nim bardzo dobrze i przywieźli wiele nagród.
Pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce wywalczyła drużyna w składzie : Zosia Lebowska i Zosia Płocharska. Opiekunem zespołu był Piotr Wołyński.
W konkursie na najpiękniejszy list napisany do Tadeusza Kościuszki pierwsze miejsce w kategorii młodszej zajął Szymon Boniecki. Jego opiekunem była Małgorzata Kowalska - Szałek. W kategorii klas starszych drugie miejsce zajęła Zosia Płocharska, a wyróżnienie otrzymał Dawid Zduński. Opiekunem była Urszula Arentowicz.
Dariusz Dębicki i Iwo Gorzka - to nasi reprezentanci w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Idzie jesień przez park". Konkurs ma na celu popularyzację twórczości poetów polskich, kształtowanie wrażliwości na piękno polskiego języka, rozpowszechnienie go i uczenie się kultury słowa. Iwo Gorzka zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Darek Dębicki zdobył wyróżnienie.
29 listopada rada samorządu uczniowskiego przygotowała dyskotekę andrzejkową. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Mimo zmęczenia zabawą, uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.
Uczniowie naszej szkoły Krystian Laskowski i Dawid Zduński, wzięli udział w I konkursie Informatycznym w Gronowie. Nasi reprezentanci zmierzyli się z rówieśnikami w zakresie wiedzy ogólnej z informatyki, z praktycznych umiejętności z Worda, Excela, grafiki komputerowej Gimp, programowania w Scratch i HTML. Krystian Laskowski zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Opiekunem naszych reprezentantów była nauczyciel informatyki Barbara Martewicz.
Dwoje uczniów z naszej szkoły zostało nagrodzonych za prace wykonane w ramach konkursów przygotowanych przez Szkołę Podstawową w Ciechocinie w ramach 100-lecie odzyskania niepodległości. Zosia Lebowska zajęła pierwsze miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literackim - napisz wiersz „ Moja Niepodległa. Oprócz nagród rzeczowych wyróżnieniem było także opublikowanie wiersza w publikacji książkowej wydanej przez SP Ciechocin. Maciej Kołodziejski z klasy trzeciej otrzymał wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym - Polska - Nasza Ojczyzna. Jego rysunek także znalazł się na łamach publikacji książkowej. Opiekunami nagrodzonych uczniów byli odpowiednio : Małgorzata Kowalska-Szałek oraz Halina Rojek.
23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta niepozorna maskotka od dekad jest pocieszycielem i przyjacielem dla każdego malucha w naszym kraju. Tego dnia w naszej szkole każde dziecko z klas młodszych mogło przynieść ze sobą ulubioną pluszową zabawkę. Podczas spotkania na sali gimnastycznej czytano wspólnie fragmenty literatury na temat pluszowego misia, rozwiązywano zagadki i śpiewano piosenki. Specjalną niespodziankę na tą okazję przygotował również samorząd uczniowski. Jeden z członków rady samorządu przebrał się za pluszowego misia i zabawiał najmłodszych uczniów.
8 listopada uczniowie najmłodszych oddziałów naszej szkoły przyrządzali sobie zdrowe śniadanie. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię oraz siłę do nauki i zabawy. „Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny promujący zdrowe nawyki żywieniowe oraz podnoszący naszą świadomość dotyczącą roli śniadania w diecie dzieci. Nasza szkoła przyłaczyła się do tej akcji. W związku z tym 8 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Nauczyciele wspólnie z uczniami omówili zasady zdrowego odżywania oraz zasady zachowania higieny podczas przygotowywania posiłków. Następnie przystąpili do tworzenia smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek z dostępnych produktów spożywczych.
Wspólne przygotowywanie śniadania okazało się świetną zabawą dla wszystkich uczniów, a ponadto okazją do pogłębienia wiedzy na temat istoty śniadań w diecie ucznia. Była to również okazja do integracji zespołu klasowego, a także lekcja kulturalnego spożywania posiłków.
14 listopada do naszej szkoły przybyła 16-osobowa grupa studentek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pochodzą one z Rosji, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Francji, Chorwacji i Chin, a do Polski przybyły w ramach programu Erasmus. W Węgiersku spotkały się z naszymi uczniami, by przybliżyć im kulturę swoich krajów oraz sprawić, by dzieci zyskały większą swobodę w korzystaniu z języka angielskiego. W przygotowanie wizyty włączyło się Koło Gospodyń Wiejskich w Węgiersku, które przekazało naszym gościom pyszne przetwory oraz drożdżówkę. Pomoc okazał także Urząd Gminy Golub-Dobrzyń. Szczególnie sedecznie dziękujemy pracownikom UMK oraz studentom za to, że zdecydowali się poświęcić swój czas i odwiedzić naszą małą szkołę. Trudno przypuszczać, by wcześniej w historii Węgiersk był jednego dnia tak międzynarodowym miejscem jak dziś.
GALERIA ZDJĘĆ - po kliknięciu na fotografię poniżej
9 listopada świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W ramach realizowanego rządowego projektu Niepodległa zorganizowaliśmy imprezę środowiskową pn. ,, Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie...". Na uroczystość przybyli: Marek Ryłowicz - Wójt Gminy Golub -Dobrzyń, ks. Krzysztof Wiśniewski - Proboszcz Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Nowogrodzie, gminni radni: M. Kamińska i J. Boniecki, sołtysi: H. Kończalska i R. Lorens, panie z KWG z Macikowa ( U. Skrzeszewska, A. Boniecka, M. Ziółkowska) i Węgierska ( I. i L. Kasprzak), I. Błaszkiewicz - prezes OSP w Macikowie, dziadkowie oraz licznie przybyli rodzice na czele K. Dejewskim - przewodniczącym Rady Rodziców.
Uroczystość rozpoczęliśmy o godz. 8.55 od wystąpienia p. dyrektor, a następnie pokazano inscenizację pt. ,, Omnibus", którą przygotowali uczniowie kl. V i VI pod kierunkiem: M. Kowalskiej-Szałek, P. Wołyńskiego i T. Metryki.O godz. 10.05 spod remizy w Węgiersku rozpoczął się bieg pokoleń. Wzięli w nim udział: wszystkie dzieci i uczniowie z przedszkola i szkoły, dziadkowie, rodzice, nauczyciele, goście z Wójtem Gminy na czele. Uczestnicy przebiegli symboliczne 1918 m. Meta biegu znajdowała się na szkolnym boisku. Następnie złożyliśmy kwiaty przed obeliskami upamiętniającymi naszego Patrona - Józefa Sołtykiewicza i Edwarda Moszczyńskiego. O godz. 11.11 biliśmy rekord w śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Potem była wspólna pamiątkowa fotografia. Następnie udaliśmy się zwiedzać przygotowane wystawy: historyczną, literacką, kulinarną, fotograficzną oraz pocztówek, które otrzymaliśmy na pamiątkę od 100 szkół na 100. lecie. Mogliśmy pobyć razem przy ognisku, które przygotwali rodzice z p. Mietkiem. Następnie odbył się pokaz mody ukazujący zmiany, jakie zachodziły w modzie na przestrzeni 100-u lat. Przez cały czs działała szkolna kawiarenka. Na koniec spotkaliśmy się na sali, by podsumować wszystkie działania oraz ogłosić wyniki konkursów, wręczyć nagrody i podziękowania.
Oto wyniki:
Na znaczek pocztowy ,, Moja Niepodległa" I m. Maja Czajkowska - kl. II
W dyktandzie niepodległościowym:
I m. Zuzanna Janicka - kl. II
I m. Prokopiuk - kl. III
I m. Szymon Boniecki- kat. kl. IV-VI
I m. Zofia Płocharska - kat. kl. VII-VIII
W konkursie literackim: List do kolegi z zza granicy,, Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie.."
I m. w j. angielskim oraz w j. niemieckim Zofia Płocharska w kat. kl. V-VIII
I m. w j. angielskim Martyna Szpejenkowska w kat. kl. IV
W konkursie kulinarnym ,, Jak smakuje niepodległość?" wyróznienie otrzymała kl. VIII.
Za zaangażowanie w bieg pokoleń wyrónienie otrzymały rodziny: Wróblewscy oraz Uzarewicz.
Specjalne podziękowania otrzymali: Marek Ryłowicz - Wójt Gminy Golub - Dobrzyń oraz panie z KGW z Wegierska i Macikowa.
Dyrektor Urszula Arentowicz i wicedyrektor Barbara Martewicz dziękują sredecznie za pomoc i zaangażowanie Radzie Rodziców, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz wszyskim osobom przybyłym na uroczystość.
Zapraszamy do zapoznanai się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.
Zespół filmowy w składzie Zosia Lebowska, Jessica Wnuczyńska, Dawid Zduński i Krystian Laskowski otrzymał wyróżnienie w wojewódzkim konkursie "Przystanek Niepodległa". Organizatorami konkursu byli: Instytut Pamięci Narodowej, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Nasi młodzi filmowcy przygotowali film na temat marynarza - Franciszka Seweryna Piórko, który w 1920 roku był pierwszym polskim żołnierzem, który odbijał Golub i Rypin z rąk bolszewików. Zdjęcia do filmu powstawały w Toruniu, Golubiu-Dobrzyniu, Ostrowitem i Rypinie.
5 listopada czworo uczniów naszej szkoły: Zosia Lebowska, Zosia Płocharska, Kuba Górski i Maciej Laskowski wcieliło się w role członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Ta tajna organizacja w 1918 roku przejmowała obszary Polski z rąk wycofujących się Niemców. Patrol, pod opieką nauczyciela historii - Piotra Wołyńskiego, odwiedził wiele instytucji m.in. starostwo powiatowe, urząd gminy, urząd miasta, powiatowy urząd pracy, jednostkę straży pożarnej, GOPS itd. W każdym miejscu dzieci rozdawały biało-czerwone chorągiewki i odczytywały tekst odezwy z 1918 roku. Chętni mogli także sprawdzić swoją wiedzę na temat Polski, odpowiadając na pytania, które przygotowali dla nich członkowie patrolu. Łącznie rozdaliśmy podczas patrolu 100 chorągiewek.
Powtórzyliśmy sukces z ubiegłego roku, gdy nasi uczniowie znaleźli się na podium powiatowych mistrzostw w unihokeju. Rożnica, polega na tym, że rok temu triumfy święcili chłopcy, a tym razem dziewczęta. We wtorek 23 października odbyły się mistrzostwa gminy w unihokeju. Nasza drużyna dziewcząt zajęła 1 miejsce. Chłopcy uplasowali się na 4. miejscu.
Dzięki zwycięstwu dziewczyny mogły zagrać w czwartek 25 października w mistrzostwach powiatu. Zaprezentowały ambitną postawę, która dała im trzecie miejsce. W skład drużyny weszły: Trener : Elżbieta Bender, zawodniczki: Ania Rumińska, Weronika Czajkowska, Daria Dębicka, Zosia Lebowska, Oliwia Kępczyńska, Oliwia Konarzewska, Jessica Wnuczyńska i Asia Żuchowska.
24 października w naszej szkole obchodzono dzień biało-czerwony. To część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Tego dnia nasi uczniowie i nauczyciele ubrali się na biało-czerwono. Dzieci wykonywały pracę plastyczną przy pomocy wyłącznie czerwonego pisaka i białego arkusza papieru. Odświętny - biało-czerwony wygląd zyskały także sale lekcyjne.
16 października nasi uczniowie reprezentowali szkołę w trzeciej edycji konkursu gminnego :Życie Karola Wojtyły". Gospodarzem imprezy jest Szkołą Podstawowa w Lisewie. W kategorii klas IV-VI reprezentowali nas Miłosz Gruszczyński, Martyna Szpejenkowska i Miłosz Pietruszyński. W kategorii klas starszych test wiedzy o biografii Karola Wojtyły napisali: Oliwier Leśnicki i Kamil Czajkowski. W Lisewie naszymi uczniami opiekował się ks. Krzysztof Wiśniewski.
12 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole tradycją jest, że święto to organizuje samorząd uczniowski. W tym roku zdecydowano się na konwencję gali oskarowej. Nauczyciele otrzymali statuetki w kategoriach takich jak : mikrofon roku, siłaczka, luzak, gołębie serce, katarynka itd.
Wczesniej uczniowie, podczas dni poprzedzających galę, wykonywali podobizny nauczycieli. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody, takie jak: pozwolenie na bujanie się cały dzień na huśtawce (dla klas starszych) oraz zwolnienie z dowolnej kartkówki. Nietypową atrakcją i wyzwaniem dla nauczycieli był konkurs wyszukiwania ściąg. Liczyło się sokole oko oraz szybkość. Na koniec były podziękowania i życzenia. Dyrektor szkoły wyróżniła nauczycieli, przyznając im swoją nagrodę, którą otrzymały Panie: Janina Boniecka, Jadwiga Kowalska oraz Halina Rojek. Natomiast Pan Piotr Wołyński został wytypowany do nagrody Wójta Gminy Golub - Dobrzyń. Podziękowano również pracownikom obsługi, bez których nasza szkołą nie mogłaby sprawnie funkcjonować. Życzenia nauczycielom oraz słodki prezent złożyły Panie z Rady Rodziców (A. Blokowska, A. Wróblewska, A. Lebowska).
11 października byliśmy współgospodarzami XXIII Konferencji Historycznej "Z dziejów Ziemi Dobrzyńskiej". Konferencja odbyła się w Nowogrodzie. Nasi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny. Wykonali poloneza, hymn szkoły, pieśni ludowe oraz piosenki węgierskie. Przygotowaniami do występu zajęli się nauczyciele: Janina Boniecka i Tomasz Metryka.
W części właściwej konferencji referaty wygłosili także nasi uczniowie. Dyrektor Urszula Arentowicz mówiła na temat działań kulturalnych realizowanych w Węgiersku. Nauczyciel historii - Piotr Wołyński przedstawił referat poświęcony historii oświaty na terenie Węgierska i Nowogrodu od XIX wieku do czasów współczesnych.
Dodatkowo uczeń Krystian Laskowski przedstawił regionalistom i naukowcom swój projekt. Polegał on na wykonaniu modelu komputerowego 3D pociągu pancernego Wilk, który w 1920 roku wspierał wojska polskie walczące z Bolszewikami w okolicach Golubia i Brodnicy.