Sprawozdanie z działalności ekologicznej w roku szkolnym 2014/2015
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU DZIAŁALNOŚCI EKOLOGICZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej działalność ekologiczna prowadzona była zgodnie z planem przedstawionym we wrześniu.
Założone cele zostały zrealizowane.
Prowadzone działania w roku 2014/2015 dotyczyły 5 obszarów: (ochrona przyrody, odpady, woda, energia, podróżowanie, zakupy, wspieranie innych w działaniach na rzecz Ziemi).
W ramach powyżej podanej tematyki zajęcia prowadził koordynator, wychowawcy, nauczyciele, zaproszeni goście, oraz zewnętrzni edukatorzy.
Głównymi działaniami były:
- Akcja Sprzątanie Świata pod hasłem: „ Turysto szanuj Środowisko”. Przygotowano część informacyjną –pogadankę, w formie zabawy dzieci dowiedziały się jak ważna jest ochrona środowiska, później każda klasa posprzątała wyznaczony teren.
- Cykliczna już akcja: „zbieramy kasztany” okazała się sukcesem również w tym roku. (zebrano 800 kg owoców kasztanowca )
- Młodsze klasy dokarmiały zwierzęta zimą, przed szkołą pojawiły się nowe karmiki.
- Przeprowadzono kilka zajęć o znaczeniu prawidłowego postępowania z odpadami i ich prawidłową segregacją.
- Uczniowie brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń: „Las skarbem przyrody”.
- Udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach pikniku ekologicznego „Piękno naszej przyrody”
- 20.03.2015 r. przyszła do szkoły wiosna, rozmawiała z dziećmi na tematy ekologiczne, dzieci obserwowały zjawisko częściowego zaćmienia Słońca przez bezpieczne okulary, lunety i teleskopy.
- W szkole obchodzono Światowy Dzień Ziemi. W tym roku połączony ze świętem szkoły (tematyka dotyczyła odnawialnych źródeł energii).
- Szkoła prowadzi szkolny ogródek.
- Przez cały rok zbierano makulaturę, (ponad 1,6 t.) Urząd gminy koordynujący akcję ufundował nagrody. Najwięcej kg uzbierał Adrian Blomkowski 1,8 tony. Mimo iż jesteśmy małą szkołą zebraliśmy najwięcej tego surowca wśród innych szkół z terenu gminu.
-W roku szkolnym 2014/2015 kontynuowaliśmy zbiórkę nakrętek, które oddaliśmy na rehabilitację dwójki chorych dzieci z Nowej Wsi. Zbieramy również nakrętki od „ Kubusia watter” w ramach konkursu: „Po pierwsze WF”
- Zbieraliśmy również baterie, uczestnicząc w konkursie Reba –zbieramy baterie. Spośród 180 szkół zajęliśmy II miejsce.
- W ramach zajęć terenowych z projektu „w dziką stronę” dzieci uczestniczyły w cyklu 3 kilkugodzinnych zajęć o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.
- W czerwcu uczniowie klasy V i VI zaprezentowali Park Narodowy Bory Tucholskie w pikniku ekologicznym w Szkole Podstawowej w Lisewie (tematyka: „Parki narodowe Polski”).
Szczegółowy zapis zajęć ekologicznych prowadzonych w poszczególnych klasach znajduje się w załącznikach.
Wnioski:
Uczniowie mają świadomość, że działania ekologiczne przynoszą efekty.
Należy nadal kontynuować działania ekologiczne w szkole, zachęcać dzieci do ekologicznego trybu życia, głównie ekologicznych zakupów, zdrowej żywności.
Węgiersk, 21.06.2015 r.
Dorota Sadakiewska
/Koordynator ds. ekologii/