O fonoholizmie
05.10.23 uczniowie kl. IV i VI spotkali się z Agnieszką Angowską-Jasinską- psycholog z Poradni P-P z Golubia-Dobrzynia, by porozmawiać o fonoholizmie, czyli o uzależnieniu polegającym na nałogowym używaniu telefonu komórkowego. Osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę trzymania aparatu blisko siebie – w przeciwnym wypadku staje się nerwowa i nadpobudliwa. Fonoholik ma problem z wyłączeniem lub nieużywaniem telefonu w sytuacjach, których jest to konieczne – np. w szkole, podczas zebrania, przechodzenia przez pasy, jazdy samochodem czy obiadu rodzinnego. W przypadku uszkodzenia lub zgubienia smartfona, a także w sytuacji utraty zasięgu lub rozładowania baterii, osoba uzależniona może reagować agresją. Warto pamiętać, że uzależnienie od telefonu jest równie niebezpieczne, jak inne współczesne nałogi i może prowadzić do poważnych konsekwencji psychicznych, fizycznych oraz społecznych.
Matematyka da się lubić!
Fundacja mPotęga pomoże rozwijać zdolności matematyczne naszych uczniów. Projekty napisane przez p. Barbarę Martewicz pt. "Magiczna matematyka" (kl.4-6) oraz „KryptoMATMA” (kl.7-8) zyskały uznanie w oczach członków fundacji i otrzymał dofinansowanie. Chcemy odczarować matematykę, która w dawnych wiekach była uważana za wiedzę niemal magiczną. Użyjemy nietypowych metod opartych na grach oraz starych przyrządach np. sorobanie. W drugim projekcie poprzez wykorzystanie gier logicznych chcemy użyć nietypowych metod opartych na grach oraz aplikacjach dotyczących szyfrowania. Dostaliśmy także wsparcie na organizację mikołajkowego turnieju gier planszowych. Może niektórzy z nas polubią królową nauk?
Dzień Chłopaka
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W tym roku przypadł on w sobotę, więc z uhonorowaniem szkolnych chłopców przyszło nam czekać do poniedziałku. Każda z klas świętowała na swój niepowtarzalny sposób. Samorząd uczniowski zorganizował konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. Wygrał Michał Łabędzki. Dziś wielu uczniów przyszło także ubranych w krawaty. Samorząd nagrodził najbardziej kreatywne z nich. Nagrody otrzymali: Adaś Mazurkiewicz, Wiktor Saja i Szymon Sławkowski.Dla tych nieco starszych też były odlotowe niespodzianki.
8
Ojczyzna...
28.09.23 Ojczyzna to jedna z dewiz/ wartości wyrytej na sztandarze naszej szkoły, a miłość do Niej to patriotyzm. Dlatego cieszymy z udziału Marceliny Veith i Michała Cibińskiego, którzy reprezentowali naszą szkołę na Przeglądzie Poezji i Prozy Patriotycznej w Świętosławiu. Gratulujemy
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=229780546743651&id=100091351218052
Dzień Języków Obcych
26.09.2023 naszą szkołę wypełnił konglomerat smaków z całej Europy. Wszystko za sprawą naszych uczniów, którzy "od żołądka" poznawali kulturę i języki różnych krajów. Organizacją Europejskiego Dnia Języków Obcych zajęła się p. Marta Batorska. Każda z klas miała przygotować stoisko poświęcone jednemu z krajów. Trzeba przyznać, że uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem. Nagrodą dla najlepszego zespołu był voucher na lekcję angielskiego "na słodko", czyli z degustacją pysznych gofrów. Nagrodzono także uczniów klas młodszych, które wykonały prace plastyczne i pisemne na temat podróży po ciekawych miejscach w Europie.
12
„Sprzątanie Świata łączy ludzi”
W słoneczny piątek przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji: „Sprzątanie Świata 2023”. Tegoroczna (30) akcja odbywała się pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Uczniowie bardzo dobrze się bawili, wykonując zadania, nabywając wiedzę i aktywnie sprzątając.
Po wysiłku czekały na nich ognisko i kiełbaski. Dziękujemy za ufundowanie worków, rękawiczek i kiełbasek Urzędowi Gminy Golub-Dobrzyń.
13
,,Każdy inny - wszyscy równi".
Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiła do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno- Społecznym pt. "Każdy inny - wszyscy równi".
Projekt został stworzony po to, aby uwrażliwić wszystkich, zarówno uczniów, nauczycieli jaki rodziców na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz likwidowanie uprzedzeń, rozwijanie empatii i tolerancji. Projekt trwa od września 2023 do maja 2024 roku.
W ciągu tych miesięcy w naszej placówce odbywać się będą różne aktywności związane z propagowaniem wiedzy o obobach niepełnosprawnych.
KRAJOWY CERTYFIKAT PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE ❗️
Nasze przedszkole „Zaczarowana Kraina” i oddział przedszkolny z
PRESTIŻOWYM WYRÓŻNIENIEM Zdobyliśmy KRAJOWY CERTYFIKAT PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE
Gratulujemy całej społeczności przedszkolnej. Dziękujemy za zaangażowanie Edycie Jaworskiej, Małgorzacie Pilichowskiej, Karolinie Górskiej i Monice Skibickiej, Aleksandrze Romanowskiej, Jadwidze Kowalskiej.
Narodowe czytanie
W akcji Narodowego czytania ,, Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej wzięły udział kl. IV- VIII
Spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich. Rozmowy o Polsce, o codzienności. Próba odkrywania piękna nadniemeńskiej przyrody. Wreszcie legenda o Janie i Cecylii - ich odwadze, pracowitości rodzinie, miłości czytana na lekcjach j. polskiego z paniami: M. Kowalską-Szałek i U. Arentowicz. Anastazja Bozejewicz z Anną Boniecką narysowy portret pisarki. Pan P. Wołyński przygotował mapę Polski, a p. J. Kowalska zadbła o wystwę dotyczącą życia i twórczości E. Orzeszkowej. https://us04web.zoom.us/j/73484126531?pwd=gvqKmfsu8MniD3oXxBBzzn2Pah3rIw.1
3
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Nowy rok szkolny czas zacząć!
04 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2023/2024. W uroczystości wziął udział Krzysztof Pieczka - sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń.
Zgodnie z naszą szkolną tradycją, wraz z pierwszym dzwonkiem, uczestniczyliśmy we Mszy św. w Nowogrodzie. Następnie upamiętniliśmy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem w Nowogrodzie i obeliskami przy szkole w Węgiersku upamiętniającymi: zamordowanego przez Niemców Józefa Sołtykiewicza oraz Edwarda Moszczyńskiego przez Rosjan w Katyniu. Choć od tych tragicznych wydarzeń minęły już osiemdziesiąt cztery lata, te bolesne doświadczenia oraz aktualna sytuacja za naszą wschodnią granicą uświadamiają nam,że pokój nie jest nam dany na zawsze.
Życzymy uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Niech ten rok szkolny będzie dla was nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem spędzonym w gronie rówieśników. Wszystkim rodzicom oraz opiekunom z okazji rozpoczynającego się właśnie nowego roku szkolnego życzymy dużo cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu dzieci, a także dużej satysfakcji z robionych przez nich postępów. Dobrej współpracy ze szkołą, wytrwałości i wyrozumiałości. Nauczycielom życzymy satysfakcji z pracy, cierpliwości w odnajdywaniu ścieżki prowadzącej do każdego ucznia oraz samych sukcesów zawodowych i osobistych.
2
Wyniki egzaminu
06 lipca 2023 uczniowie odebrali w szkole zaświadczenia o wynikach. Najlepiej z egzaminacyjnymi zadaniami poradzili sobie:
j. polski - Martyna Szpejenkowska - 93% Marcelina Żuchowska 91%
matematyka - Nicola Waćkowska 96% Martyna Szpejenkowska - 92%
j. angielski - Martyna Szpejenkowska - 95% Oskar Śledziwski- Jarosz - 93%
Najlepszy wynik z trzech części egzaminu uzyskała Martna Szpejenkowska śr. 93,3 % , która została wytypowana przez dyrektora szkoły do nagrody Wójta Gminy Golub - Dobrzyń.
Gratulujemy uczniom i nauczycielom!
Wszystkim uczniom życzymy dostania sie do wymarzonych szkół.
Rośnijmy razem
W ramach programu PO WER Ponadnarodowa mobilność uczniów realizowaliśmy od marca do czerwca 2023 projekt pn. Rośnijmy razem.
Na początku odbywały się zajęcia przygotowawcze do mobilności.
Uczniowie kl. VI- VIII uczestniczyli w zajęciach z: j. angielskiego, j. węgierskiego, matematyki, techniki, biologii oraz zajęciach terenowych w ogrodzie. Wszystko po to, aby ponieść swoje kluczowe kompetencje, m. in. językowe, a także poszerzyć wiedzę z zakresu treści wynikającej z podstawy programowej z matematyki, techniki, biologii.
4 czerwca uczniowie biorący udział w zajęciach przygotowawczych wraz z nauczycielami udali się do zaprzyjaźnionej szkoły na Węgrzech do Puspokmolnari. Przez 5 dni ( od 5-9.06.) odbywały się zajęcia formalne oraz tzw. nieformalne.
Na miejscu nasi uczniowie wraz z rówieśnikami z Węgier konstruowali drewniane warzywniki, przygotowywali teren pod ogród. Sadzili krzewy, drzewa, byliny, ziola. Cieszyliśmy się z faktu, że nasi uczniowie znaleźli wspólny język z koleżankami i kolegami z Węgier. Idealna okazja do testowania swoich umiejętności językowych.
Spotkaliśmy się z wójtem miejscowości Puspokmolnari, który zapewnił nas o chęci dalszej współpracy. .Musieli wykazywać się samodzielnością na przykład podczas robienia samodzielnie (choć pod subtelną kontrolą) zakupów w obcym kraju. Był też wspólny wyjazd z przyjaciółmi do Budapesztu.
Podziwialiśmy piękne zabytki stolicy Węgier na górze Gellera, płynęliśmy po Dunaju. Bardzo ciekawa dla wszystkich była zmiana warty przy pałacu prezydenckim. Wyjazd pozwolił na dalsze szlifowanie języka angielskiego oraz poznanie wspólnej historii Węgier i Polski.
Kolejnego dnia byliśmy z wizytą w Jeli Arboretum, czyi niesamowitym świecie drzew, kwiatów z całego świata. W czasie dwugodzinnego spaceru podziwialiśmy niezwykłe okazy, m. in. sosnę mamucią, las bambusowy, przepiękne rododendrony, krzew pieprzowy, sosnę największymi szyszkami na świecie, drzewo fistaszkowe, jeden z trzech na świecie okazów sosny chińskiej. Spacer w drzewach, wieża widokowa, zjazdy w dół - to kolejne atrakcje , jakie na nas czekały w tym niezwykłym miejscu. Odwiedziliśmy miasto Szombathely, by zaznać nieco relaksu po wytężonej pracy w ogrodzie, grając w kręgle. Miasto, które ma początek z czasów starożytnego Rzymu, zrobiło na nas duże wrażenie. Zobaczyliśmy piękne budowle, miejsca rekreacyjne jego mieszkańców.
Na koniec stanęliśmy przed kamerami, przed którymi wystąpiliśmy z piosenką ,, Dziewczyna o perłowych włosach, słynnego zespołu Omega. Nagranie zostanie pokazane w miejscowej telewizji.
Piąty dzień mobilności- czas pożegnania. Kończymy nasz ogród, wspólnie się bawimy, a po tym nieubłagane musimy żegnać się z przyjaciółmi z Puspokmolnari, Na koniec zaliczyliśmy pobyt w termach w Sarvarze.
To był niesamowity wyjazd! Wszystko dzięki programowi ,, Ponadnarodowa mobilność młodzieży". Teraz będziemy rośli razem z naszymi polsko-węgierskimi ogrodami.
Wszystko to w ramach projektu ,,Growing together" realizowanego w ramach programu POWER -Ponadnarodowa mobilność uczniów.
19
Większa szkoła
14 czerwca podczas muzycznej imprezy ,,Powitanie lata" po wysłuchaniu koncertu i podtańczeniu poloneza na placu przyszkolnym przyszedł czas na popisy przedszkolaków. Gdy muzyka wybrzmiała, nadeszła chwila oficjalnego otwarcia nowej części naszej placówki. Dokonały tego obecne na spotkaniu władze gminy z Wójtem Markiem Ryłowiczem na czele.
To nie koniec rozwoju naszej szkoły. Niedługo powstanie obok niej nowoczesne boisko wielofunkcyjne.
10
Veszprem 2023
14 czerwca nastąpiło podumowanie wyjazdu na Europejski Muzyczny Festiwal Młodzieży.
W samo południe w sali gimnastycznej rozbrzmiały dźwięki utworów Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchy. Wykonali je muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Później na scenie pojawili się "Mali Kujawiacy z ziemi dobrzyńskiej". Były też podziękowania dla sponsorów.
DZIĘKUJEMY!!!
14
Promocja zdrowia
2 czerwca odbył się Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem "Warzywa i owoce dają supermoce". Organizatorami konkursu były panie z oddziału przedszkolnego oraz ,,Zaczarowanej Krainy" - Karolina Górska, Aleksandra Romanowska, Małgorzata Pilichowska.. Głównymi celami konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do spożywania zdrowych produktów.
Nadesłano 16 prac wykonanych przez dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych z Gminy Golub - Dobrzyń. Wszystkie prace cechowały się olbrzymią wyobraźnią oraz niesamowitą, dziecięcą kreatywnością.
Komisja w składzie: P. Wołyński, W. Kułakowska i M. Pilichowska wytypowała następujące miejsca w dwóch kategoriach wiekowych:
1. Kategoria dzieci młodszych (3, 4 latki):
I miejsce : Krystyna Ciesielska, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nowogród,
II miejsce: Zuzanna Rybacka, Zespół Szkolno-Przedszkolny Gałczewo,
III miejsce: Alicja Dąbrowska, Punkt Przedszkolny " Mały Odkrywca" Lisewo,
Wyróżnienie: Tymon Bartoszewski, Zespół Szkolno-Przedszkolny Gałczewo.
2. Kategoria dzieci starszych (5,6 latki):
I miejsce : Adam Sikorski, Zespół Szkolno-Przedszkolny Wrocki,
II miejsce: Alessio Potorski, Zespół Szkolno- Przedszkolny Wrocki,
III miejsce: Zuzanna Kąklewska, Punkt Przedszkolny "Mały Odkrywca" Lisewo,
Wyróżnienie: Anna Jasieniecka , Zespół Szkolno-Przedszkolny Gałczewo.
Każdy z laureatów oraz dzieci wyróżnionych otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Serdecznie dziękujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom wraz z ich nauczycielami za ogromny wkład pracy i niezwykłe pomysły.
9
Dzień Dziecka
Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!
1 czerwca nasza szkoła została zaproszona na Gminny Dzień Dziecka do Gałczewa. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Drużyna chłopców klasy IV- VI zdobyła III miejsce w turnieju piłki nożnej, Wiktor Saja zdobył tytuł bramkarza turnieju. Dziękujemy za liczne atrakcje!
W naszej szkole Dzień Dziecka minął w przemiłej, radosnej atmosferze. Było mnóstwo atrakcji: gry, zabawy, rozgrywki sportowe, słodkości, wata cukrowa, popcorn, pokazy strażackie, malowanie twarzy, ognisko.
Dziękujemy Paniom z KGW z Sokołowa, Pani Anecie Wyborskiej, Druhom z OSP z Macikowa, Radzie Rodziców oraz nauczycielom.
W ten świąteczny dzień odwiedzili nas pracownicy KRUS-u, którzy przeprowadzili pogadanki oraz konkurs nt. bezpieczeństwa w gospodarstwie. Dla najlepszych były nagrody: Filipa Uzarewicza, Aleksandra Szynkieicza, Dariusza Dębickiego.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie