Tłusty czwartek jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w polskim kalendarzu, szczególnie przez miłośników słodkich wypieków.
W naszej szkole równiez cieszyliśmy się nim 8.02.24 dzięki niezawodnej Radzie Rodziców.
Tłusty czwartek jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni w polskim kalendarzu, szczególnie przez miłośników słodkich wypieków.
W naszej szkole równiez cieszyliśmy się nim 8.02.24 dzięki niezawodnej Radzie Rodziców.
W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole odbyły się zajęcia, pogadanki z pedagogami szkolnymi panią Lidią Zadrużyńską oraz z panią Edytą Jaworską. Najmłodsi wychowankowie poznali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu, obejrzeli filmy edukacyjne, takie jak: ,,Owce w sieci", ,,Sieciaki.pl". Wykonali również plakaty na temat bezpieczeństwa w internecie. Natomiast uczniowie klas IV-VIII zapoznali się szczegółowo z cyberzagrożeniami i ich konsekwencjami prawnymi, a także z netykietą, czyli zbiorem reguł właściwego, przyzwoitego zachowania się w internecie.
30 stycznia w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość - Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych pod kierunkiem swoich Pań ( Anny Pieczewskiej, Aleksandry Romanowskiej i Karoliny Górskiej) przygotowały program artystyczny. Były to wiersze, piosenki a także pokazy taneczne. Nasi mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role. Po części artystycznej dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki a następnie odbył się słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za przybycie i możliwość spędzenie tego dnia razem.
25 stycznia udało nam się po raz drugi zorganizować Koncert Noworoczny.
Czwartkowy występ odbył się w naszej szkole i cieszył dużym zainteresowaniem publiczności. Dziękujemy wykonawcom: Tomaszowi Kuriacie, naszym absolwentkom - Marcelinie oraz Martynie, które zawsze służą nam swoją pomocą i pięknym głosem, Kamilowi Osińskiemu wraz z małżonką oraz członkom szkolnego chóru.
Dziękujemy także rodzicom za przygotowanie słodkości oraz mobilizację pociech do pogłębiania talentów muzycznych.
Już od teraz członkowie szkolnej społeczności oraz przyjaciele szkoły mogą zastanawiać się nad repertuarem na przyszłoroczny - 3. Koncert Noworoczny w Węgiersku.
,,Szlachetne zdrowie".
Oddziały przedszkolne z Węgierska zostały docenione za pracę na polu promocji zdrowia.
W grudniu 2023 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie Urszula Arentowicz i Edyta Jaworska odebrały Krajowy Certyfikat Przedszkole Promujące Zdrowie na okres 5 lat. Takie wyróżnienie otrzymało 19 przedszkoli i 20 szkół z całej Polski. Droga do tego zaszczytnego miana była długa i pracowita. Zaczęliśmy pracę w w 2018 r. Po drodze w 2021 otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie. Potem były kolejne zadania i wyzwania. Gratulacje dla całej społeczności przedszkolnej i szkolnej w Węgiersku.
Zbliża się nowy czas rekrutacyjny. Zachęcamy do zapisów do naszych oddziałów przedszkolnych. Naprawdę warto!
Anastazja Bożejewicz z kl. VII z wyróżnieniem.
20 grudnia w Urzędzie Gminy Golub-Dobrzyń wręczono nagrody dzieciom z terenu gminy, które wzięły udział w konkursie ekologicznym pn. „Jestem eko – wybieram szkło”.
Do konkursu swoje prace zgłosiło 41 dzieci
Serdecznie gratulujemy Anastazji i p. Piotrowi Wołyńskiemu.
Radosnego i szczęśliwego Nowego Roku
z marzeniami o które warto walczyć,
z radościami, którymi warto się dzielić,
z przyjaciółmi, z którymi warto być i
z nadzieją, bez której nie da się żyć!
Dyrektor Szkoły
Cała społeczność SP im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku
22 grudnia w ostatni dzień w szkole przed Bożym Narodzeniem było odświętnie, rodzinnie, muzycznie i smacznie.
We wtorek, 28 listopada przedszkolacy, uczniowie klas I-III oraz klas IV- VIII świętowali Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przynieśli ze sobą swoje ukochane pluszaki. Najmłodsi obejrzeli prezentację o historii Pluszowego Misia, wysłuchali opowiadań o Misiu Uszatku oraz wzięli udział w konkursie przyrodniczym o niedźwiedziach. Ponadto nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Galeria Misiowych postaci":
1 miejsce Barbara Wieczyńska z oddziału ,,0"
2 miejsce Marcelina Meredyk z klasy I
3 miejsce Nikola Pietrowska z Publicznego Punktu Przedszkolnego ,, Zaczarowana Kraina".
Jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia: dla Antoniego Chojnackiego z Publicznego Punktu Przedszkolnego ,,Zaczarowana Kraina" oraz dla Lilianny Jabłońskiej z klasy II. Dla całej społeczności szkolno-przedszkolnej Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci po kolei zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce ,,Miś". Na koniec dnia, najmłodsze dzieci pod kierunkiem wychowawców wykonały misiowe plakaty, które ozdobiły szkolny korytarz.
22.11.23 w obecności władz lokalnych i samorządowych przewowniczący Rady Rodziców - Krystian Dejewski uroczyste otwarzył Ekopracownię w naszj szkole.
Od 13 października w Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku jest realizowany projekt „Edukacyjna oaza" w ramach Programu Priorytetowego Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracownia - zielone serce szkoły".
Dzięki udziałowi w programie została stworzona pracowania wyposażona w nowe meble, stoliki i krzesełka polepszające ergonomię pracy uczniów. Zakupione zostały także specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Pracownia da możliwość budowania świadomości ekologicznej oraz inspirowania do działań na rzecz ochrony środowiska. W pracowni odbywają sę m.in. zajęcia dla uczniów, później także dla ich rodziców i mieszkańców naszej gminy. Podczas tych spotkań uczestnicy przyswoją wiedzę o odnawialnych źródłach energii oraz poszerzą wiadomości na temat ekologii.
Ekopracownia 2023 dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 50 000 zł.
22.11.2023 r. maiła miejsce historyczna chwila w historii naszej szkoły.
Naszymi gośćmi byli: Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Honorowy Konsul Węgier w Bydgoszczy p. Marek Pietrzak. Towarzyszyli nam również najważniejsi przedstawiciele władz gminy (Marek Ryłowicz - Wójt Gminy Golub-Dobrzyń, Krzysztof Pieczka - sekretarz Gminy, Artur Kaszyński - przewodniczący Rady Gminy, radni: Małgorzata Kamińska, Jan Boniecki, Szymon Badowski i naszych sołectw (sołtysi: Hanna Kończalska, Romuald Lorens, Tomasz Gutowski) oraz Krystian Dejewski - przewodniczący Rady Rodziców.. Przed panią Ambasador zaprezentowali się nasi uczniowie oraz absolwenci. Zapoznaliśmy naszego gościa z naszymi działaniami związanymi ze współpracą z Węgrami oraz oprowadziliśmy po odświętnie udekorowanej szkole. Odsłonięto również popiersie króla Lajosa znanego u nas jako Ludwik Węgierski.To od niego - jak głosi legenda - wywodzi się nazwa naszej miejscowości - Węgierska.
14.11.2023 uroczystość z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość przygowotowali: Piotr Wołyński, Małgorzata Kowalska-Szałek oraz Anna Pieczewska wraz z uczniami z oddziału przedszkolnego, kl. IV oraz szkolny chór pod kierunkiem Kamila Osińskiego.
8.11.2023
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania w naszej szkole od rana trwały prace nad przygotowaniem drugiego śniadania. Klasa ,,0" zrobiła wspólnie pyszną, kolorową sałatkę owocową. Klasa I wykonała zdrowe, apetyczne kanapki. Natomiast klasa II przyrządziła frytki z batata, marchewki, pietruszki oraz buraka. Dziś było bardzo zdrowo i kolorowo.
27.10.2023 Dzieci kl.O- IV udały się do Lipna, gdzie został aresztowany Patron naszej szkoły - Józef Sołtykiewicz. W mieście tym jest jest także miejsce pamięci związane z Katyniem.
Uczniowie zapalili znicz przy płycie upamiętniającej zamordowanych w Katyniu, w ten sposób oddali cześć Edwardowi Moszczyńskiemu - krewnemu Józefa Sołtykiewicza. Dzieci wraz ze swoimi Paniami odnalazay na tablicy jeszcze jedno nazwisko związane z naszym Patronem - Włodzimierza Józefa Sołtykiewicza.
W drugiej części wycieczki przenieśli się do baśniowego świata, oglądając musical "Królowa Śniegu". Dzieci były pod wrażeniem fantastycznych kostiumów, muzyki i choreografii.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej członkowie Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem opiekuna P. Wołyńskigo przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły krótkie przedstawienie. Był występ światowej sławy bioenergoterapeuty, wywiady telewizyjne z ekspertami oraz mnóstwo życzeń. Dyrektor szkoły p. Barbara Martewicz pogratulowała także nauczycielom, którzy w tym roku otrzymali nagrodę Dyrektora (Urszula Arentowicz, Małgorzata Pilichowska, Dorota Sadakiewska, Piotr Wołyński) oraz nagrodę Wójta (Marta Batorska, Edyta Jaworska). Pedagodzy mogli podziwiać także impresje artystyczne na swój temat wykonane przez uczniów na lekcjach plastyki. Na ręce dyrekcji szkoły życzenia,kwiaty i tort złożyli również przedstawiciele Rady Rodziców.
05.10.23 uczniowie kl. 7 i 8 z nauczycielami od j. polskiego i historii udali się do kina do Rypina na film pt. ,, Raport Pileckiego".
Witold Pilecki- (1901-1948) herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz.
Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.
05.10.23 uczniowie kl. IV i VI spotkali się z Agnieszką Angowską-Jasinską- psycholog z Poradni P-P z Golubia-Dobrzynia, by porozmawiać o fonoholizmie, czyli o uzależnieniu polegającym na nałogowym używaniu telefonu komórkowego. Osoba uzależniona odczuwa silną potrzebę trzymania aparatu blisko siebie – w przeciwnym wypadku staje się nerwowa i nadpobudliwa. Fonoholik ma problem z wyłączeniem lub nieużywaniem telefonu w sytuacjach, których jest to konieczne – np. w szkole, podczas zebrania, przechodzenia przez pasy, jazdy samochodem czy obiadu rodzinnego. W przypadku uszkodzenia lub zgubienia smartfona, a także w sytuacji utraty zasięgu lub rozładowania baterii, osoba uzależniona może reagować agresją. Warto pamiętać, że uzależnienie od telefonu jest równie niebezpieczne, jak inne współczesne nałogi i może prowadzić do poważnych konsekwencji psychicznych, fizycznych oraz społecznych.
Fundacja mPotęga pomoże rozwijać zdolności matematyczne naszych uczniów. Projekty napisane przez p. Barbarę Martewicz pt. "Magiczna matematyka" (kl.4-6) oraz „KryptoMATMA” (kl.7-8) zyskały uznanie w oczach członków fundacji i otrzymał dofinansowanie. Chcemy odczarować matematykę, która w dawnych wiekach była uważana za wiedzę niemal magiczną. Użyjemy nietypowych metod opartych na grach oraz starych przyrządach np. sorobanie. W drugim projekcie poprzez wykorzystanie gier logicznych chcemy użyć nietypowych metod opartych na grach oraz aplikacjach dotyczących szyfrowania. Dostaliśmy także wsparcie na organizację mikołajkowego turnieju gier planszowych. Może niektórzy z nas polubią królową nauk?
Powered by aSc EduPage