W ramach programu „Przedszkole Promujące Zdrowie” przedszkolaki udały się do tematycznej wioski Macikowo-Wieś Maciejowej Duszy. Na początku podczas degustacji ciasteczek i herbatek ziołowych dzieci wysłuchały legendy o kowalu Macieju, od którego wzięła się nazwa wioski. Następnie poznały zioła z których stworzyły bukieciki na Dzień Ojca. Na koniec wykonały ciasteczka, które później zostały upieczone. Dziękujemy Paniom za serdeczne przyjęcie!
W ziołowej wiosce
- 11
Nagrodzeni w konkursie ....
Konkurs plastyczny „Las skarbem przyrody” XIII edycja – 2022 rozstrzygnięty.
Podczas obrad komisji konkursowej w siedzibie Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń wyłoniono zwycięzców oraz przyznano wyróżnienia w konkursie plastycznym „Las skarbem przyrody” XIII edycja -2022.
W I kategorii kl. 0-2 przyznano:
I miejsce - Nina Filipowska - Węgiersk
II miejsce - Julia Kowalska - Gałczewo
III miejsce - Zuzanna Cachnij - Nowogród
wyróżnienie - Oskar Żuliński - Węgiersk
wyróżnienie - Julia Florek - Pluskowęsy
wyróżnienie - Aleksander Osmański - Myśliwiec
wyróżnienie - Maciej Leśnicki - Węgiersk
wyróżnienie - Dawid Błędowski - Nowogród
wyróżnienie - Hubert Motycki - Dulsk
wyróżnienie -Aleksandra Kmiecik - Myśliwiec
Dziękujemy autorom prac i ich opiekunom ( J. Bonieckiej i W. Kułakowskiej) za zaangażowanie, włożoną pracę i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.
Umiem pływać
Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów klas I - III szkół podstawowych w całej Polsce.
Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.
Uczniowie naszej szkoły- grupa 15-osobowa- brali systematyczny udział w zajęciach w wymiarze 20h, wyjeżdżając pod opieką p. Barbara Martewicz.
Projekt jest współfinasowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorzą Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminę Golub-Dobrzyń.
Popołudnie z rodziną
05.06.22 miał miejsce festyn rodzinny ,, Popołudnie z rodziną”.
Organizatorami była nasza szkoła wraz z Radą Rodziców, zaś współorganizatorami sołectwa: Węgiersk, Macikowo, Sokołowo, Paliwodzizna, KGW z: Węgierska, Macikowa, Sokołowa, OSP z Węgierska i Macikowa, LGD ,, Dolina Drwęcy”, Gmina Golub-Dobrzyń, Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo.
W festynie wzięło udział ok. 600 osób.
Na festynie było mnóstwo atrakcji: zabawy sportowe z nagrodami, występy przedszkolaków oraz dzieci ze szkoły w Węgierska, ognisko, dmuchańce, wizyta , pokazy, przejażdżki Stalowych Tłoków, pokazy eksperymentalne prowadzone przez p. Bartka, stoiska KGW, loteria fantowa, ciasto, kawa, zupa, punkt gastronomiczny itd.
Dziękujemy sponsorom: sołectwu Węgiersk, Paliwodzizna, KGW z Węgierska, Macikowa, Sokołowa, BS w Golubiu-Dobrzyniu, Januszowi Radeckiemu, Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów alkoholowych, Katarzynie Fałkowskiej, K. Dejewskiemu, H. Gutmańskiemu, T. Gutowskiemu, M. Pawlickiemu, H. Kończalskiej, R. Lorensowi, A. Wyborskiej, Z. Bolewskiemu, J. Leśnickiej, M. Wrzesińskiemu, A. Lebowskiej, T. Sadakiewskiemu, M. Kamińskiej, S. Czajkowskiemu, U. Arentowicz, Zakładowi Produkcji Cukierniczej ,, Agatka” w Brzuzem M. Wyborski, OSP Węgiersk i Macikowo, Gminie Golub-Dobrzyń, Rada Rodziców przy SP w Węgiersku. Podziękowania kierujemy także do nauczycieli oraz pracowników SP w Węgiersku.
34
Plener malarski
03.06.22 uczennice naszej szkoły: Ania Boniecka, Anastazja Bożejewicz, Weronika Meredyk i Nicola Waćkowska spędziły na dobrzyńskim plenerze malarskim w Mazowszu. Dziękujemy organizatorom, tj. Stowarzyszeniu gmin Ziemi Dobrzyńskiej za zaproszenie, a gospodarzom ze szkoły w Mazowszu za wielką gościnność. Żałujemy, że nie mogliśmy pozostać na drugiej części pleneru w równie gościnnym Zajeziorzu. Obcowanie ze sztuką, naturą i historią trwało do wieczora. Z niecierpliwością czekamy na kolejny plener.
6
Nowy sprzęt ...
25.05.22 Wójt Marek Ryłowicz spotkał się z dyrektorami szkół z terenu Gminy, aby przekazać im sprzęt zakupiony w ramach realizowanego projektu pn. „Większa wiedza – lepsza przyszłość”.
Projekt jest realizowany we wszystkich szkołach gminnych. Otrzymalismy monitor interaktywny, urządzenie wielofunkcyjne , laptop oraz 5 tabletów.
Realizacja projektu „Większa wiedza – lepsza przyszłość” zakłada rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, w tym wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz rozwijanie umiejętności matematyczno-przyrodniczych uczniów z zastosowanie metody eksperymentu. Nauczyciele natomiast skorzystają ze szkoleń i kursów podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje.
Dodatkowo wkrótce do szkół trafią pomoce dydaktyczne do pracowni matematycznych i pomoce do zajęć specjalistycznych.
Na realizację ww. zadania, którego całkowita wartość wynosi 463 855,00 zł Gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 95% (85% wsparcia pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego a 10% z budżetu państwa).
Zaproszenie
Zapraszamy Rodzinnie na Festyn pn ,, Popołudnie z rodziną" 5.06.2022 od godz. 14.00 przy świetlicy wiejskiej w Węgiersku.
Czeka na Was mnóstwo atrakcji, m. in. loteria fantowa, występy dzieci - tych szkolnych i przedszkolnych, eksperymenty naukowe, zabawy , rozgrywki rodzinne, ognisko, pokazy z udzielania pierwszej pomocy, DJ itp.
Czekamy na WAS.
Egzamin kl. VIII
Wtorek, 24 maja to pierwszy dzień tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Zdający podejdą kolejno do egzaminów z: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Łącznie do egzaminu zostało zgłoszonych ponad 502 600 ósmoklasistów z prawie 12 600 szkół oraz ok. 7 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 2 500 szkół.
Anastazja wyrzeźbiła...
16 maja wręczono nagrody zwycięzcom w gminnym konkursie pt. „Rzeźba z odpadów – symbol naszych czasów”. Konkurs odbywał się w terminie od 25 kwietnia do 10 maja br. i był skierowany dla dzieci w wieku 7-14 lat zamieszkujących na terenie Gminy Golub- Dobrzyń.
Dzieci stworzyły zaskakujące dzieła łączące tradycję z nowoczesnością. Wykonały rzeźby z odpadów typu: metal, drewno, papier, plastik, płótno i kamień. Wykorzystując to, co stanowi jeden z największych problemów współczesnego świata, dzieci wskazały, że w życiu największe wartości to rodzina, nadzieja, wolność i braterstwo.
Komisja konkursowa drugie miejsce przyznała pracy wykonanej przez Anastazję Bożejewicz uczennicy kl. V. (Praca Anastazji została wykonana z drutu i kory pod kierunkiem nauczyciela plastyki - P. Wołyńskiego)
Nagrody wręczył Wójt Marek Ryłowicz oraz kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Irmina Krupa.
Gratulujemy!
Wyniki konkursu wiedzy...
TEST LINK DO TESTU
10.05.22 zostały ogloszone wyniki konkursu wiedzy pn. Nauka - polscy naukowcy/ wynalazcy".
W kategorii kl. I-IV zwyciężył Blazej Lebowski z kl. II, w kat. kl. V-VIII zycięzcami zostali: Nikodem Blokowski z kl. 8 oraz Jakub Prokopiuk z kl. 6.
Wszystkie klasy biorące udzial w Święcie Szkoly otrzymaly pamiątkowe dyplomy!
Święto Szkoły
Obchody "Święta Szkoły" w SP im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku.
Odbywało się ono na pamiątkę nadania szkole imienia. W tym roku obchody miały nietypowy przebieg. Każda z klas przygotowała prezentację-lekcję dotyczącą wybitnego, polskiego naukowca: I. Łukasiewicza, M. Rejewskiego, M. Kopernika, M. Curie-Skłodowską, Z. Religę, K. Funka, J. R. Karpińskiego, J. Hofmanna. Dzisiejsze święto nawiązywało do NAUKI - jednej z wartości wyrytej na sztandarze szkoły. Uczniowie wykazali się sporą pomysłowością i samodzielnością, ponieważ to oni byli dziś nauczycielami.
17
Świętujemy 3 Maja
29.04.22 obejrzeliśmy krótką inscenizację dotyczącą uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1971 r. Apel przygotowali P. Wołyński - nauczyciel historii z uczniami kl. VI.
W sposób bardzo obrazowy zostały pokazane najważniejsze przepisy zapisane w uchwalonej ustawie.
03.05.22 nasz poczet sztandarowy w składzie: W. Czajkowska, M. Tempiński, P. Szymańska wziął udział w powiatowych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja w Golubiu-Dobrzyniu..
Konkurs lekturowy
21 kwietnia gościliśmy w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie nasi uczniowie brali udział w II Powiatowym Konkursie Lekturowym. Po rozwiązaniu zadań na uczestników czekały literackie gry terenowe i zwiedzanie szkoły.
Gratulacje dla Zofii Lebowskiej i Nikodema Blokowskiego z klasy ósmej za uczestnictwo w zmaganiach.
"Inwestujemy w naszą planetę"
"Inwestujemy w naszą planetę" - to hasło tegorocznego Dnia Ziemi. Nasi uczniowie uczcili ten wesoły czas w różny sposób:
- młodsze klasy wykonały plakaty i podały propozycje ekologicznych zachowań,
- starsi uczniowie po wysłuchaniu prezentacji sprawdzali swoją wiedzę podczas "misji specjalnej" w ratowaniu Ziemi.
- dziewczyny podczas lekcji w-f uprzątnęły śmieci pozostawione przez czystosceptyków, by nie użyć innych słów.
O organizacje Dnia Ziemi zadbała za to prywatnie ekoentuzjastka, a na co dzień nauczycielka biologii i geografii - p. Dorota Sadakiewska.
Dzień Ziemi połączony został z udzialem w akcji ,, Sprzatamy dla Polski".
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w tegorocznej akcji.
6
Pamiętamy o KATYNIU
Dnia 13.04.22 w naszej szkole odbył się apel poświęcony rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Nauczyciel historii opowiedział, jak doszło do tej strasznej zbrodni.
Złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze przed obeliskiem poświęconym Edwardowi Moszczyńskiemu.
Edward Moszczyński – podporucznik rezerwy łączności Wojska Polskiego, siódmego batalionu telegraficznego, prawnik. Urodzony 11 sierpnia 1899 roku w Lipnie, dawnym województwie warszawskim. Syn Bolesława i Bronisławy Płacheckich. Dzieciństwo spędził w Węgiersku. Uczył się w gimnazjum w Płocku i Warszawie. W czerwcu 1919 roku wstąpił do Wojska Polskiego i otrzymał przydział do pierwszego batalionu radiotelegraficznego. 31 stycznia 1921 roku został bezterminowo urlopowany. W tym samym roku zdał egzamin dojrzałości w gimnazjum dla byłych wojskowych. Dwa lata studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, potem wstąpił na Wydział Prawa. W 1929 roku otrzymał tytuł magistra prawa. Pracował w województwie poznańskim. W okresie od 15 maja do 10 lipca 1928 roku był słuchaczem Szkoły Podchorążych Rezerwy Wojsk Łączności w Zegrzu. Ukończył ją w stopniu plutonowego, a następnie został mianowany podporucznikiem ze starszeństwem 1 lipca 1925 roku i przydzielony do dziewiątego samodzielnego batalionu telegraficznego. W następnym roku odkomenderowany ponownie na kurs dla oficerów rezerwy w SPR Wojsk Łączności. Ćwiczenia jako dowódca plutonu odbył w siódmym batalionie telegraficznym w kompanii telegraficznej. Był dobrze przygotowany pod względem taktycznym do wykonywania swoich zadań. We wrześniu 1939 roku uczestniczył w działaniach wojennych. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Kozielsku, skąd korespondował z rodziną. Jego nazwisko znajduje się na liście wywozowej NKWD z 1940 roku (pozycja 65, p. a. 396/398). Został zamordowany w Lesie Katyńskim. Ekshumowany z dołu śmierci do mogiły bratniej, prawdopodobnie trzeciej zidentyfikowany pod numerem 1943. Pozostawił żonę oraz dwójkę dzieci: syna Bogdana i córkę Barbarę.
Obok rosną Dęby Pamięci, które zostały posadzone w 2010. Przypominaja nam o tych, co zginęli w Katyniu w 1940 oraz w katastrofie w Smoleńsku w 2010 r.
Archiwum Aktualności