Sukces drużyny chłopców w biegach. ..
I miejsce w gminnych zawodach oraz III w powiecie.
Drużyna dziewcząt kl. VII i VIII zajęła III miejsce w w zawodach gminnych. Opiekunem uczniów jest Jacek Pypczyński.
Gratulujemy!!!!
Sukces drużyny chłopców w biegach. ..
I miejsce w gminnych zawodach oraz III w powiecie.
Drużyna dziewcząt kl. VII i VIII zajęła III miejsce w w zawodach gminnych. Opiekunem uczniów jest Jacek Pypczyński.
Gratulujemy!!!!
„ Z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka.”
kard. Stefan Wyszyński
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z naszej szkoły, uczniów klasy VII, pani Ewy Błaszkiewicz, pani Bernadetty Kubackiej mogliśmy przeprowadzić przedświąteczną Akcję Palm Wielkanocnych.
Dziękujemy wszystkim, którzy te kolorowe palemki wykonali i zakupili…
Dzięki czemu przygotowaliśmy paczkę dla Ukrainy z produktami według wskazań CARITAS. Dzieci z naszej szkoły, podczas Rekolekcji Wielkopostnych w Nowogrodzie, przekazały ten dar serca w uroczystej procesji z darami. Pozostałą część pieniędzy przekazaliśmy rodzinie naszej uczennicy z Ukrainy oraz A. Kubackiemu.
https://e-golub.info.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/648_golub-dobrzyn-walczymy-o-zdrowie-adriana.html
Jak wiemy zbiórka paczek dla Ukrainy trwa w naszej parafii do 17 kwietnia 2022.
Cieszymy się, tym gestem podzielimy się z kimś, kto tej pomocy potrzebuje i na tę pomoc niewątpliwie czeka…..
Marzena Dulczewska
opiekun koła Mały Węgierski Wolontariusz
Wyróżnienie Jakuba Prokopiuka z klasy VI w Gminnym Konkursie - Potyczki Polonistyczne "Spotkajmy się na Olimpie". W piątkowym konkursie godnie reprezentowała także szkołę - Zuzanna Janicka z klasy V. Gratulacje dla WAS i p. U. Arentowicz!
Wiosną przyroda budzi się do życia, a wraz z nią 04.04.22 zawitały do naszej szkoły płazy. W ramach projektu "Ochrona bioróznorodności biologicznej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego" otrzymaliśmy 10 podwójnych tablic edukacyjnych, z których uczniowie mogą dowiedzieć się więcej o płazach spotykanych w przydomowych ogródkach oraz odległych regionach Polski. Kolekcja zostanie z nami przez 3 tygodnie. Zachęcamy do oglądania.
Wizyta wystawy to kolejny etap naszej współpracy z Leśną Szkołą na Barbarce.
W Regionalnym Przeglądzie Twórczości Ludowej„Solidarni z Ukrainą – Wielkanoc 2022” wzięły udział dzieci z oddzialu przedszkolnego: Nela Tułowiecka i Marcelina Meredyk, Franciszek Mejgier.
WYRÓŻNIENIE w kat. I Oddział Przedszkolny otrzymał Franek Mejgier.
31.03.22 pod okiem p. Ewy Błaszkiewicz - członkini Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo - uczniowie kl. VII i p. Marzeną Dulczewską na godzinie z wychowawcą i religii oraz członkowie szkolnego koła wolontariackiego tworzyli palmy wielkanocne, które będzie można je nabyć w szkole. Uzyskane środki przeznaczone będą na cele charytatywne.
Dn. 30.03.22 uczniowie kl.V i VI w ramach lekcji j.polskiego udali się do kina na film pt. ,, Belle".
W “Belle”, najnowszym anime nominowanego do Oscara Mamoru Hosody, klasyczna opowieść o “Pięknej i Bestii” spotyka się z wirtualnym światem awatarów. To wizualnie olśniewający musical o szukaniu swojego prawdziwego głosu, życiu w dwóch światach i sile, jaka płynie z przeciwstawiania się przemocy.
„Belle” to historia wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w japońskim mieście Kōchi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę i porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele bolesnych wspomnień. Miejscem, w którym jej smutki znajdują ujście okazuje się być wirtualna rzeczywistość U. Tam, pośród 5 miliardów użytkowników Suzu odkrywa, że może być tam kim tylko zapragnie, a jej skrzętnie ukrywane słabości staną się w U jej największą siłą. To dopiero w wirtualnym świecie, pod pseudonimem Belle, dziewczyna zdobywa się na to, żeby ponownie zaśpiewać. Społeczność U natychmiast uznaje ją za fenomen i największą muzyczną gwiazdę. Kiedy jeden z jej koncertów zostaje zakłócony przez budzącą postrach Bestię, Belle chce za wszelką cenę odkryć prawdziwą tożsamość tej tajemniczej i intrygującej istoty. To od tego momentu zacznie się ich wspólna, pełna przygód i wyzwań podróż w dwóch równoległych światach. Czy bohaterowie odważą się odrzucić swoje awatary i ujawnić prawdziwe „ja”?
Czy wiesz, że…
Film miał swoją światową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie – MFF w Cannes, gdzie otrzymał 14-minutową owację.
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Grupa teatralna "Chaos" z klasy ósmej odwiedziła przedszkolaków z Zaczarowanej Krainy oraz oddział przedszkolny, by pokazać im krótkie przedstawienia inspirowane utworami Juliana Tuwima: "Okulary" i "Zosia Samosia" oraz Stanisława Jachowicza "Chory kotek".
Uczniowie zerówki wykonali też prace plastyczne.
28 marca 2022 roku gościliśmy aktorów Teatru “Kurtyna”, którzy wystawili przedstawienie profilaktyczne “Jak pokonać smoka?”.
Teatr Kurtyna z siedzibą w Krakowie jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania, czyli od 2000 roku. Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno-profilaktycznych, organizowanych na terenie całej Polski. Spektakl „Jak pokonać Smoka” to współczesne spojrzenie na znaną wszystkim legendę o Smoku Wawelskim. W starym Krakowie, pewnego dnia spokój królestwa zostaje zaburzony przez strasznego potwora. Smok Wawelski który niespodziewanie pojawił się nad Wisłą, porywa piękną Księżniczkę pozostawiając jej ojca – Króla w ogromnej rozpaczy. Wszystkie próby odbicia księżniczki z łap okrutnego potwora kończą się niepowodzeniem. Wszyscy najlepsi rycerze albo zostali przez smoka pokonani albo z obawy o swoje życie wyjechali z Krakowa. Pewnego dnia nadworny Błazen nieoczekiwanie wymyśla sprytny plan, który zadziwi wszystkich. Do walki z bestią stanie niezbyt odważny i nie do końca mądry Rycerz który okazuje się być jedyną i ostatnią nadzieją na uratowanie Księżniczki i przywrócenie dawnego ładu w królestwie nad Wisłą. Tak rozpoczęła się wspaniała historia pełna niesamowitych przygód, dużej ilości humoru, kolorowych kostiumów oraz palących pytań. Czy Rycerz przezwycięży swój strach? Czy uda mu się uratować Księżniczkę? Czy jest w stanie pokonać Smoka?
To wszystko i jeszcze więcej zabawnych i poruszających historii obejrzeli w naszej szkole uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego.
Spektakl przyniósł wiele wartości wychowawczo-profilaktycznych. Poruszona została profilaktyka zachowań ryzykownych (zapoznanie z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, niebezpieczeństwo użycia łatwo dostępnych używek i lekarstw, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka) oraz kształtowane były postawy społeczne (czym jest przyjaźń, umiejętność logicznego myślenia, wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, empatia i szacunek dla słabszych, pokora wobec autorytetów).
Scenariusz przedstawienia został opracowany w oparciu o cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.
Przedstawienie zostało dofinnsowane ze środków Gminnej Komosjii ds. rozwiazywania problemów alkoholowych w Golubiu-Dobrzyniu. Dziękujemy!
23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Dziś na policzkach uczniów pojawiły się węgierskie barwy narodowe. Podczas apelu przypomnieliśmy historię naszej współpracy z Prinz Gyula Általános Iskola oraz wykonaliśmy wspólnie prostą piosenkę w języku węgierskim. Pozdrawiamy także naszych przyjaciół: Zsolta Palkó, Józinga Antala.
22.03.2022
Naszą szkołę odwiedził Edward Lewandowski- Inspektor KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO W GOLUBIU - DOBRZYNIU. Dzieci kl. O-IIII mogły zapoznanać się z zagadnieniami bezpieczeństwa na wsi, w gospodarstwie. Ciekawy film edukacyjny, gadżety, rozmowa, rysunki, na koniec prezenty - to wszystko bardzo dzieciom się bardzo podobało! Na pewno będą pamiętały, jak ważne jest banie o swoje bezpieczeństwo.
Dziękujemy!
Wyróżnienie Jakuba Cichockiego - ucz. kl. III- w XXII WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY POŚWIĘCONEJ FRYDERYKOWI CHOPINOWI I MUZYCE w kategorii kl. I-III.
Gratulacje dla Kuby oraz p. J. Bonieckiej - jego opiekuna.
18.03.22
Cała społeczność szkolna wspominała postać naszego Patrona - Józefa Sołtykiewicza.
Rano udaliśmy sie do kościoła w Nowogrodzie na Mszę św. Po przyjeździe do szkoły zaśpiewaliśmy hymn szkoły, złożyliśmy kwiaty i znicze pod obeliskiem Patrona. Na sali gimnastycznej obejrzelismy premierę filmu nawiązującym do Patrona oraz naszej współczesnej szkoły.. Każda klasa wcześniej przygotowała gazetki scienne oraz prace plastyczne i literackie. Na lekcjach języka polskiego uczniowie także czytali fragmenty monografii o szkole poświęconej sylwetce Józefa Sołtykiewicza Uczniowie klasy ósmej odwiedzili młodszych kolegów, by przeprowadzić lekcje o Józefie Sołtykiewiczu. Na koniec wszystkie dzieci, pracownicy szkoły zostali obdarowani cukierkami.
Tydzień Mózgu w 2022 trwa od 14- 18 marca.
Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze.Rozpoczęliśmy go obchodów od Dnia liczby PI.
Ponadto w naszej szkole odbyły się zajęcia teoretyczne poświęcone układowi nerwowemu. Dzieci wykonały zadania którymi trenowały mózg.
Na dużej przerwie na świeżym powietrzu wykonaliśmy gimnastykę mózgu – taki doping na kolejne lekcje.
Wykonali piękne plakaty, które zawisły na szkolnym korytarzu.
Można było oglądać eksponaty biologiczne- część głowy z mózgiem, ucho, oko oraz skórę... dowiedzieć się jak to się dzieje że słyszymy, widzimy i czujemy.
Dla chętnych polecamy!!
Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Wykłady mają charakter otwarty i są adresowane do wszystkich osób zainteresowanych poruszaną problematyką.
https://tydzienmozgu.umk.pl/Home
https://portal.umk.pl/pl/article/tydzien-mozgu-2022
Konkursy i zadania przygotowane przez p. B. Martewicz zostały przeprowadzone w kl. IV-VIII w następujących kategoriach:
- Piktogram liczby Pi,
- projekt miasta liczby Pi oraz wyszukiwanie przedmiotów okrągłych znajdujących się w klasie/szkole i obliczenia wartości liczby Pi.
Zofia Lebowska - uczennica kl. VIII- SP im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku z wynikiem 80 % zdobyła tytuł finalistki kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Uczennicę przygotowała p. Małgorzata Kowalska -Szałek. Gratulujemy!
We wtorek 1 marca przypadał Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Uczciliśmy go wspólnym biegiem z Macikowa do Węgierska na dystansie 1963 m.
Na mecie wszyscy wytrwali mogli się posilić kiełbaską z ogniska. Podziękowania dla PANÓW: M. Przybylskiego, J. Pypczyńskiego, P. Wolyńskiego oraz M. Wrzesińskiego - prezesa OSP Węgiersk.
Jako społeczność szkolna włączamy się do przeprowadzenia zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy w wyniku panującej tam sytuacji musieli emigrować ze swojej ojczyzny.
Od poniedziałku 28 lutego, przez najbliższy tydzień, w naszej placówce będzie prowadzona zbiórka na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy.
Pomoc dla Ukrainy - Gminny Punkt Zbiórki Darów
W związku z zaistniałą sytuacją Gmina Golub-Dobrzyń organizuje zbiórkę produktów i środków, które będą przekazane potrzebującym obywatelom Ukrainy (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
Od jutra (01.03.2022 r.) w godzinach 9:00 – 15:00 można dostarczać artykuły z poniższej listy do świetlicy wiejskiej w Białkowie, gdzie uruchomiony będzie punkt zbiórki.
Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi):
Odzież i okrycie:
1.1 Koce zwykłe i termiczne
1.2 Śpiwory
1.3 Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
1.4 Materace
1.5 Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)
Środki higieny i czystości:
2.1 Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie
2.2 Bielizna damska, męska, dziecięca
2.3 Podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe
2.4 Ręczniki (w tym z mikrofibry)
2.5 Worki na śmieci, środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji, maski filtrujące lub jednorazowe
Żywność:
3.1 Woda
3.2 Żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
3.3 Konserwy,
3.4 Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
3.5 Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!
Inne:
4.1 Zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece
4.2 Zestawy pierwszej pomocy
Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 26 stopni C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności.
Wszyscy mieszkańcy Gminy, którzy mogę nieodpłatnie udostępnić miejsca noclegowe obywatelom Ukrainy na pobyt długoterminowy proszeni są o kontakt z p. Dorotą Węglerską (Urząd Gminy w Golubiu-Dobrzyniu) pod numerem tel. 56 683 54 00-03 (w. 36) lub kom. 531 459 352.
Natomiast osoby, które prywatnie przyjmują obywateli Ukrainy (bez pośrednictwa Urzędu Gminy) proszone są o przekazanie takiej informacji do p. Anny Rojek tel. 56 683 54 00-03 (w.40).
Szanowni Państwo
w związku z trwającym na Ukrainie konfliktem zbrojnym oraz mając na uwadze napływ uchodźców w tym na teren naszego województwa zwracam się do Państwa z prośbą o rozszerzenie Państwa aktywności o działania informacyjne, polegające na sygnalizowaniu Państwa beneficjentom (o ile pojawią się takie pytania) o możliwościach uzyskania wsparcia dla uchodźców. Przydatne w tym będą Państwu treści zamieszczone pod poniższymi linkami.
Klasa VI na lekcjach j. polskiego realizuje projekt pn. Nasze tradycje".
Zadaniem uczniów byłom. in.:
wykonanie plakatów prezentujących tradycje związane z ziemią dobrzyńską, Kujawami, tradycje szkolne – w SP w Węgiersku. Ponadto przygotowanie listy przebojów współczesnych piosenek nawiązujących do folkloru oraz wykonanie folder reklamujący ciekawe święto w twoim regionie.
Wcześniej uczniowie przygotowali plakaty w nawiązaniu do baśni, legend polskich.
Oto playlista piosenek z linkami na youtubie
Poniżej zdjęcia prac.
24 lutego w naszej szkole obchodziliśmy w naszej szkole stary zwyczaj, jakim jest tłusty czwartek – ostatni czwartek przed wielkim postem w kalendarzu chrześcijańskim. Znany także jako zapusty, mięsopust, karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Dziękujemy Radzie Rodziców, p. Anecie Wyborskiej, p. A. Wroblewskiej i p.M.Fladerowi!!
Było smacznie, słodko i miło!
Powered by aSc EduPage