W dniach 25-27.10. 2021 kl.V- VIII udały się na trzydniową wycieczkę w ramach programu
,, Poznaj Polskę.."
Pierwszym celem naszej podróży była Warszawa, gdzie podziwialiśmy kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski . Przespacerowaliśmy się także Krakowskim Przedmieściem pod pomnik Adama Mickiewicza, po drodze mijaliśmy ul.Miodową, która chadzał pan Tomasz z ,, Katarynki".
Następnie dotarliśmy do Kazimierza Dolnego.Zwiedziliśmy przepiękny rynek, potem wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, skąd można było podziwiać panoramę miasta.
Kolejnym punktem podróży było Muzeum Czartoryskich w Puławach. Tam poznaliśmy niezwykłą historię rodu Czartoryskich.
Ww wtorek największe wrażenie wywarły na nas eksponaty samolotów, helikopterów, odrzutowców, itp. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Przewodnik zaciekawił nas opowieścią o asach przestworzy, pilotach dywizjonów walczących w bitwie o Anglię.
Następnie podziwialiśmy różnorodne rośliny w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie, w którym znajduje się dworek T. Kościuszki. Pani przewodnik opowiedziała nam dużo niezwykłych wiadomości o niezwykłym człowieku, jakim był przywódca insurekcji kościuszkowskiej. Przy okazji wspomniała także o M. Curie- Skłodowskiej, której życiorys znają prawie wszystkie dzieci w Japonii. Potem odwiedziliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzień zakończyliśmy wizytą w Muzeum Wincentego Pola oraz spacerem po urokliwej starówce Lublina.
W środę rano obejrzeliśmy zamek Firlejów, którego właścicielem był m. in. P. Firlej - daleki pierwowzór Cześnika - bohatera"Zemsty" -komedii Aleksandra Fredry.
Potem udaliśmy się do Sulejówka, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Józefa Piłsudskiego. To niezwykle piękne interaktywne, nowoczesne muzeum.
W chwilę zadumy wprowadził nas spacer po Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. zapaliliśmy znicze m.in Alkowi, Rudemu i Zośce, znanym uczniom z lektury "Kamienie na szaniec". Byliśmy także na tzw. ,, Łączce". Po drodze mijliśmy groby znanych sportowców i artystów.
Na koniec złożyliśmy wizytę w Muzeum Palmiry - miejscu upamiętniającym ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Po 3 dniach, przepełnieni wiedzą, bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Dzięki wsparciu z MEiN mogliśmy w sposób namacalny, atrakcyjny poznać ,, kawałek" Polski, jej środowisko przyrodnicze, tradycję, zabytki kultury i historię.