9 listopada świętowaliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do był radosny dzień.Wydarzenie przygotował Piotr Wołyński - nauczyciel historii.
9 listopada świętowaliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do był radosny dzień.Wydarzenie przygotował Piotr Wołyński - nauczyciel historii.
6.11.24 w naszej szkole odbyły się przesłuchania konkursowe w ramach ogólnopolskiego konkursu Do Hymnu.
To konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
W ramach programu ,, Lekcje o finansach ", uczniowie naszej szkoły pojechali w dniach 29-30 października na wycieczkę do Łodzi.
Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach o podatkach w Urzędzie Skarbowym. Następnie zwiedzaliśmy Centrum Nauki i Techniki, gdzie eksperymentowaliśmy i świetnie się bawiliśmy oraz Orientarium i Zoo. Późnym popołudniem udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu a potem na obiadokolację. Drugiego dnia zapoznaliśmy się z pracą ZUS-u. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego powinni odkładać składki do zus-u oraz jakie są rodzaje umów przy zatrudnieniu. Zajęcia dotyczące finansów były bardzo merytorycznie przygotowane, co rozbudziło naszą ciekawość na ten temat. Panie z ZUS-u obdarowały nas licznymi upominkami. Dziękujemy bardzo za interesujące lekcje o finansach. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Łodzi z panią przewodnik, która cudownie opowiadała o historii miasta i pokazywała najciekawsze miejsca. Spacerowaliśmy ulicą Piotrkowską podziwiając przepiękne murale i postaci z bajek, jak np. Misia Uszatka. Chodziliśmy kocim szlakiem na łódzkim osiedlu robotniczym Księży Młyn. Przebywaliśmy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, gdzie podziwialiśmy maszyny z łódzkich przędzalni. Zwiedziliśmy też ,,skansen" w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Zmęczeni dotarliśmy do Manufaktury na posiłek w restauracji McDonald's. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Nasza szkoła włączyła się do akcji Noc Bibliotek, której organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nad całością czuwali: koordynator - Urszula Arentowicz oraz Jadwiga Kowalska Małgorzata Kowalska-Szałek.
W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z kl. I- VIII.
W zespołach uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, których hasłem było nawiązanie do akcji Noc Bibliotek. Uczniowie mogli wziąć udział w sztafecie literackiej. Zadaniem było zapamiętanie 12 tytułów książek i wpisywanie ich w porządku alfabetycznym. Uczestnicy pracowali, bawili się i działali zespołowo, indywidualnie w formie: w formie gier słownych, ruchowych, plastycznych. Na koniec rozdano wszystkim uczestnikom gadżety przesłane przez organizatora. Szkoła przygotowała również drobne słodkie upominki dla uczestników.
80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dn. 28.10.24 uroczystość podsumowująca nasze działania w ramach ogólnopolskiej akcji BohaterON.
Na lekcjach muzyki kl. I-III nauczyły się piosenki ,,Warszawskie dzieci", a kl. IV-VII ,,Pałacyk Michla". Uczniowie kl. VIII w ramach j. polskiego przygotowali projekt: wykonali gazetkę ścienną, recytowali wiersze K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Stroińskiego. P Kl. V na technice uszyła biało-czerwone opaski.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.
W środę, 23 października, nasi pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor Barbarę Martewicz na uczniów naszej szkoły. Wychowankowie zaprezentowali bogaty program artystyczny przygotowany przez panią Janinę Boniecką. Pierwszoklasiści, witajcie w gronie naszej społeczności! Życzymy wam samych sukcesów!
25.10.24
Na tydzień przed 1 listopada uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej z wychowawcami wybrali się pieszo na Cmentarz parafialny w Nowogrodzie. Zapalili znicze, posprzątali zaniedbane nagrobki i podzielili się wspomnieniami o swoich bliskich, którzy odeszli. To świetny sposób na uczczenie pamięci o zmarłych.
,Lekcje o finansach" - to program MF, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie. W ramach tego programy mogliśmy zorganizować dwie 2-dniowe wycieczki edukacyjne, by poszerzyć wiedzę z zakresu finansów oraz zapoznać się z misją instytucji publicznych działających w tym obszarze.
Pierwsza odbyła się w dn.18-19.10.24 do Szczecina. Mogliśmy się zapoznać się z pracą Urzędu Skarbowego. Tam panie opowiedziały o podatkach, ich zadaniach, rodzajach. Odwiedziliśmy m. in. archiwum US, gościliśmy w gabinecie Pani Naczelnik. Następnie udaliśmy się do ZUS-u. Kolejna lekcja była równie ważna. Uczniowie kl. V-VIII mogli dowiedzieć się, dlaczego watro i trzeba opłacać składki do zus-u, dlaczego praca na ,,czarno" się nie opłaca. Zajęcia były ciekawe. Instytucjom dziękujemy za miłe przyjęcie. Były gadżety, słodkości, drobne upominki.
Wycieczka do Szczecina umożliwiła nam spotkanie z przedstawicielami rodziny Patrona naszej szkoły Józefa Sołtykiewicza - jego wnukiem i prawnukiem: Januszem i Jankiem Kułakowskimi. Było to dla nas niezwykle ważne spotkanie, by podtrzymywać pamięć o Patronie. Odwiedziliśmy grób Anny Sołtykiewicz. Wspólnie zwiedzaliśmy najpiękniejsze miejsca Szczecina.
Kolejnego dnia wspólnie z przewodnikiem udaliśmy się do Świnoujścia, przejeżdżając tunelem pod dnem Świny w Świnoujściu o długości: 1780 m . Widzieliśmy m. in.: port jachtowy, najstarszą żywą piranię w Europie, gazoport. Mogliśmy przekroczyć granicę polsko-niemiecką. Następnie pojechaliśmy do Międzyzdrojów, gdzie spacerowaliśmy aleją gwiazd i po molo. To były wspaniałe dwa dni pełne wrażeń.
Pogoda dopisała, a widok morza wprawił nas w wspaniały nastrój.
Kolejna wycieczka dla kl. I- IV do Łodzi odbędzie się za tydzień.
12.10. 24 Z okazji święta KEN w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem p. Piotrem Wołyńskim przygotowali humorystyczną inscenizację. Były życzenia dla wszystkich pracowników szkoły od Dyrektora szkoły - Barbary Martewicz, SU, uczniów, Rady Rodziców, ks. Krzysztofa Wiśniewskiego - proboszcza parafii Nowogród.
Zostały także wręczone nauczycielom nagrody Dyrektora szkoły. W tym roku nagrody otrzymali: Urszula Arentowicz, Marta Batorska, Marzena Dulczewska, Karolina Górska, Małgorzata Kowalska-Szałek, Małgorzata Pilichowska, Aleksandra Piotrowska, Piotr Wołyński. Nagrodę Wójta otrzymała p. Dorota Sadakiewska.
Gratulujemy!
10.10.24 Nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania dotyczące problematyki zdrowia psychicznego. Zadania, które koordynuje zespół specjalistów ds. udzielania pomocy p-p, rozłożono na cały tydzień. Na początek tablica informacyjna. Odbyły się także już zajęcia w kl. I-III i oddziale przedszkolnym.
01.10.24 w naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Języków.
W tym roku postawiliśmy na muzykę i tak wszystkie klasy przygotowały krótkie występy muzyczne. Klasy 1-3 dowolną piosenkę w języku angielskim. Klasy 4-8 zaśpiewały natomiast "Panie Janie" w różnych językach: w angielskim, węgierskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim. Połączone to było z krótką scenką. A na zakończenie rozbrzmiało "Panie Janie" w języku polskim. Święto przygotowala Marta Batorska i Piotr Wołyński.
27.09.24 poraz kolejny włączyliśmy się w coroczną akcję ,, Sprzątania Świata", w tym roku pod haslem ,,Na straży czystej Ziemi". W akcji wzięły udział pod okiem swoich nauczycieli wszystkie dzieci z kl. I-VIII oraz przedszkolacy.
P. Dorota Sadakiewska - koordynatorka działań przeprowadziła także na sali pogadanki.
Sprzątanie było owocne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku z tk samym zapałem będziemy sprzątać nasz mały świat, który jest cząstką tego wielkiego.
25 września w naszej szkole wyłoniono szefostwo samorządu uczniowskiego. Wygrała młodość i demokracja, ponieważ frekwencja wyniosła ponad 90 procent, a nowa rada samorządu składa się z uczniów klas 4 i 6. Najbliższy rok przewodniczącą samorządu będzie Marcelina Veith. Pomogą jej uczniowie z klasy 4 : Lena Czajkowska i Wiktor Wieczyński. Samorząd rozpocznie działalność od napisania swojego planu działań. Wybory przygotowali uczniowie klasy 8. w ramach projektu z przedmiotu wiedzą o społeczeństwie.
Kolejna rocznica napaści ZSRR na Polskę
11.09.24 po raz kolejny nasza szkoła więła udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku czytaliśmy ,, Kordiana" Juliusza Słowackiego. Czytali uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele wadz lokalnych i samorządowych.
Tego dnia mogliśmy zapoznać z wystawą wystawą książek J. Słowackiego, m.in. różnych wydań ,, Kordiana"- przygowaną przez bibliotekę szkolną.
Poznaliśmy sywetkę J. Słowackiego, ciekawostki z jego życia, garść wiedzy nt. polskiego romatyzmu i sytuacji Polski w I pł. XIX w.
Odbył się także szkolny konkurs recytacji wiersza ,, Z pamiętnika Zofii Bobrówny" zaprezentowany przez 10 uczniów kl. IV- V. Jury wyróżniło deklamacje:
1 m. - Maria Laskowska, 2 m. - Błażej Lebowski, 3 m. - Krzysztof Gutmański
Kolejny konkurs, jaki miał miejsce tego dnia, to najciekawsza stylizacja ubioru epoki romantyzmu,
Jury uznało za najciekawsze kreacje stroje: Marceliny Veith, Wiktrorii Wyborskiej, Macieja Leśnickiego i Wojciecha Cieplińskiego.
Wszyscy uczestnicy akcji i zwycięzcy otrzymali drobne upominki i nagrody.
Całość przdsięwzięcia zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, uczniom za aktywne włączenie się w akcję czytania kolejnego utworu należącego do klasyki literatury polskiej.
Dziękujemy lektorom: Krzysztofowi Pieczce - sekretarzowi Gminy Golub-Dobrzyń, Romualdowi Lorensowi - sołtysowi wsi Węgiersk, Ireneuszowi Błaszkiewiczowi - prezesowi OSP Macikowo, rodzicom: Pawłowi Sławkowskiemu, Radosławowi Kamińskiemu, Katrzynie Veith, nauczycielom: Urszuli Arentowicz, Jadwidze Kowalskiej, Małgorzacie Kowalskiej-Szałek, Barbarze Martewicz, Dorocie Sadakiewskiej, Piotrowi Wołyńskiemu, ks. Krzysztofowi Wiśniewskiemu, uczniom klasy ósmej.
Dziękujemy za wspólne celebrowanie literatury oraz uczestnictwo w tym pięknym święcie polskiego słowa.
2 września 2024 - nowy rok szkolny uroczyście rozpoczęty.
Na uroczystość złożyły się:
udział we Mszy św. w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Nowogrodzie,
oddanie hołdu pomordowanym w czasie II wojny światowej - złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod pomnikiem w Nowogrodzie i pod obeliskiem Józefa Sołtykiewicza oraz Edwarda Moszczyńskiego przy szkole w Węgiersku, wspomnienia o wojnie z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 80. rocznicy powstania warszawskiego,
przemówienie dyrektora szkoły Barbary Martewicz,
spotkania klasowe z wychowawcami.
Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy, a nauczycielom satysfakcji płynącej z pracy z młodzieżą.
11 czerwca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ortograficzny "O Pióro Wójta". W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 2-8 ze pięciu szkół podstawowych z terenu gminy.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom za udział, a najlepsi z najlepszych zdobyli nagrodę główną – symboliczne pióro Wójta, które wręczył sekretarz gminy Krzysztof Pieczka.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii klas II
Nadia Ludwikowska (SP Wrocki)
W kategorii klas III
Wiktor Wieczyński (SP Węgiersk)
W kategorii klas IV-VI
Maksymilian Przyjemski (SP Gałczewo)
Marcelina Veith (SP Węgiersk)
W kategorii klas VII-VII
Jakub Prokopiuk (SP Węgiersk)
Martyna Grzędzicka (SP Lisewo)
Drużynowo zwycięzyła SP w Węgiersku, II m. zajęła SP Wrocki, a III m SP w Gałczewie
Dodatkowo każdy z uczestników zbierał punkty do klasyfikacji drużynowej i tym sposobem nasza szkoła zajęła I miejsce wśród szkół.
Do konkursu przygotowywały uczniów: Edyta Jaworska, Janina Boniecka, Małgorzata Szałek, Urszula Arentowicz.
Konkurs "O Pióro Wójta" to wspaniała inicjatywa, która nie tylko promuje poprawność językową, ale także integruje społeczność szkolną i rozwija zdrową rywalizację wśród uczniów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom, życząc dalszych sukcesów w nauce!
3.06.24 Dzień Dziecka w naszej szkole świętowaliśmy kolejny rok wspólnym śniadaniem na trawie. Odwiedzili nas przedstawiciele firmy PLAN, p. Agnieszka Piątkowska i p. Marcin Stachewicz, którzy przedstawili zalety odnawialnych źródeł energii. Rada Rodziców zapewniła dzieciom lody i soczki, a radny Rafał Boniecki słodycze. Aby spalić kalorie, uczniowie wzięli udział w zawodach sportowych. Samorząd Uczniowski przygotował loterię fantową oraz stoisko fryzjersko-kosmetyczne.
W dn. 16-18.05.2024 w Bydgoszczy trwał Festiwal Kultury Węgierskiej j.
Na zaproszenie Honorowego Konsula Węgier - Marka Pietrzaka - w jednym z wydarzeń - w spotkaniu z Orsolyą Zsuzsanną Kovács - ambasador Węgier, 17.05.24 wzięły udział: p. Barbara Martewicz i p. Urszula Arentowicz.
Powered by aSc EduPage