W zakładce SZKOŁA WSPÓŁPRACY (górne menu) dodano plan wypraw Klubu Włóczykija.
Plan wypraw Klubu Włóczykija
Dla rodziców
Moduł Dla rodziców został zmodyfikowany. Dodano numer konta bankowego Rady Rodziców i informacje o składce.
PASOWANIE NA UCZNIA
8 września uczniowie klasy pierwszej stali się oficjalnie pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Podczas uroczystego spotkania w obecności nauczycieli, rodziców oraz koleżanek i kolegów uczniowie klasy pierwszej wystawili montaż słowno-muzyczny. Następnie ślubowali w obecności sztandaru szkoły i zostali pasowani na uczniów przez p. dyrektor Urszulę Arentowicz.
Dzieci otrzymały również okazyjne upominki od szkoły oraz samorządu uczniowskiego. Dostali także legitymacje, które będą im towarzyszyć w trakcie nauki w naszej szkole.
Więcej zdjęć z pasowania po kliknięciu na zdjęcie poniżej:
MISJA ORIONA
Już 4 grudnia Szkoła Podstawowa w Węgiersku okrąży kilka razy Ziemię. Oczywiście nie chodzi tu o budynek, a o nazwę naszej szkól, która powędruję na orbitę wraz z misją Orion 1. Nazwa naszej szkoły została umieszczona na dysku pamięci statku kosmicznego Orion. Jest to pierwszy lot w przestrzeń kosmiczną tego pojazdu, który ma zostać wykorzystany w przyszłości do pierwszej załogowej misji na Marsa. Potwierdzeniem naszego uczestnictwa w akcji NASA (Amerykańska Agencja Kosmiczna) jest specjalny "bilet", który posłuży nam również do udziału w kolejnych startach misji Orion i zagoszczenia jako szkoła na pokładach następnych misji kosmicznych.
MAPA Z HISTORIĄ
Wyprawy Klubu Włóczykija oprócz niewątpliwych zalet prozdrowotnych owocują również odkryciami historycznymi. Przewodnicy przekazują uczniom wiedzę na temat przedwojennej zabudowy Węgierska i Macikowa. Równolegle trwają poszukiwania starych map okolicy. Dziś prezentujemy mapę sztabu generalnego Armii Czerwonej z 1940 roku. Wszystkie okoliczne nazwy miejscowości zapisane są w alfabecie rosyjskim. Ciekawostką jest fakt, że mapę stworzono na podstawie polskich opracowań z 1936 roku.
Dyskoteka samorządu
3 października staraniem samorządu uczniowskiego odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Oprócz tańców uczniowie umilali sobie czas konkurencjami, w które angażowano... rzecz jasna chłopców. Musieli oni m.in. zmierzyć się z trudną sztuką wiązania warkoczy. Podczas zabawy odwiedzili nas również absolwenci, którzy od 1 września rozpoczęłi naukę w gimnazjum.
PO WIEDZĘ DO TORUNIA
W czwartek 2 października uczniowie klas IV-VI wybrali się wraz z nauczycielami przyrody i historii na wycieczkę do Torunia. Pierwszym przystankiem był Leśna Szkoła na Barbarce, gdzie wzięliśmy udział w lekcji dotyczącej chronionych gatunków roślin i zwierząt w Polsce. Po krótkiej chwili relaksu na placu zabaw ruszyliśmy do centrum Torunia. Tu odwiedziliśmy Muzeum Okręgowe w Toruniu, gdzie kustosz tej instytucji przeprowadził dla nas warsztaty pt. "Pod skrzydłami anioła, czyli znaki herbowe Torunia na przestrzeni dziejów". Zostaliśmy również oprowadzeni po wystawach na których zgromadzono liczące setki lat dokumenty czy pieczęcie.
KLUB WŁÓCZYKIJA
26 września w naszej gminie rozpoczął działalność nowy klub - Klub Włóczykija.
Pomysł na stworzenie klubu pojawił się podczas wspólnego szkolenia uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach programu Szkoła Współpracy i jest elementem SPAW (Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy).
Klub Włóczykija polega na organizacji wspólnych wypraw po okolicy Wegiersk i Macikowa. Biorą w nim udział uczniowie, rodzice i nauczyciele. Osoba związana od lat z danym zakątkiem wsi pełni rolę przewodnika i opisuje dzieciom jak wyglądał ten obszar przed laty.
Uczniowie notują wszystkie informacje, które posłużą następnie do wykonania mapy Węgierska i Macikowa z 1939 roku. Dodatkowo powstanie również makieta prezentująca obie miejscowości.
W piątek 27 września członkowie Klubu Włóczykija wyruszyli na wycieczkę nad jezioro w Macikowie. W drodze powrotnej zatrzymali się na ognisko przy którym zjedli kiełbaski.
Klub Włóczykija to projekt na który udało się pozyskać pieniądze w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych organizowanego przez Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.
Dziękujemy rodzicom za udział w pierwszej wyprawie, p. Joannie Uzarewicz za pełnienie roli przewodnika i p. Halinie Grzębskiej za przygotowanie ogniska.
KOLEJNA WYPRAWA KLUBU WŁÓCZYKIJA JUŻ W SOBOTĘ 4 PAŹDZIERNIKA!!! ZAPRASZAMY
SZTANDAR NA UROCZYSTOŚCIACH
26 września poczet sztandarowy z naszej szkoły uświetnił uroczystości poświęcone rocznicom: wybuchu I i II wojny światowej oraz dniu upamiętniania państwa podziemnego w Gałczewie.
Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie poświęciło cały dzień na przybliżenie swoim uczniom oraz gościom trudnej historii naszej ojczyzny. W części oficjalnej brał udział również nasz poczet sztandarowy w składzie Dominika Kołodziejska, Zuzanna Klugiewicz i Jakub Zduński. Warto wspomnieć, że w części artystycznej brali udział także gimnazjaliści - absolwenci naszej szkoły.
MY Z NIEGO WSZYSCY
W czwartek 25 września w naszej szkole przypomnieliśmy czym było państwo podziemne w trakcie II wojny światowej. Wpisując się w ogólnopolskie obchody dnia pamięci państwa podziemnego nauczyciel historii Piotr Wołyński wraz z członkami kółka historycznego przygotował krótką pogadankę dla społeczności szkolnej w której przybliżono najważniejsze dokonania polskiej konspiracji w trakcie II wojny światowej.
Więcej o państwie podziemnym i samym święcie :
http://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/polskie-panstwo-podziem/14057,Polskie-Panstwo-Podziemne.html
WIDOCZNI I BEZPIECZNI
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej sprawdziły swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Przysieku. Udały się tam, by wziąć udział w akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny".
Na miejscu spotkały się z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, strażnikiem miejski, policjantem i studentem. Atrakcyjne wykłady i zajęcia praktyczne na makiecie miasteczka pozwoliły naszym maluchom przećwiczyć poprawne odruchy w zachowaniu sięę na drodze.
Każdy z uczestników wycieczki wrócił do domu z kamizelką odblaskową. Rodzicom, dziadkom i innym osobom dorosłym przypominamy , że od 1 września każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. Do Przesieka z dziećmi udała się p. Jadwiga Kowalska oraz Wiesława Kułakowska.
Więcej zdjęć po kliknięciu na obrazek poniżej
SPRZĄTALIŚMY NASZ KAWAŁEK ŚWIATA
W piątek 19 września uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata (Clean up the World 2014). Biletem wstępu na sprzątanie świata było przyniesienie do szkoły przynajmniej kilograma makulatury oraz plastikowych nakrętek. Uczniowie wywiązali się z tego zadania z nadwyżką.
Kolejnym punktem akcji w naszej szkole była pogadanka podczas której nauczyciel przyrody - Dorota Sadakiewska zabrała dzieci w wirtualną podróż dookoła Polski. Instruowała przy tym jak powinien zachowywać się w trasie ekologiczny turysta. Wspólnie z uczniami powtarzała informacje na temat zasad segregacji odpadów. Na szkolnym korytarzu na dzieci czekała również wystawa poświęcona tegorocznej akcji Sprzątanie świata. Ta przebiega pod hasłem "Turysto szanuj środowisko".
Każda z klas wzięła udział w sprzątaniu okolic szkoły oraz dróg w kierunku Macikowa oraz Węgierska. Starsze klasy uporządkowywały dodatkowo teren przy świetlicy wiejskiej.
Na deser na dzieci czekały pyszne kiełbaski. Dziękujemy Urzędowi Gminy Golub-Dobrzyń za sfinansowanie kiełbasek, rękawiczek oraz worków.
Więcej zdjeć po kliknięciu na fotografię poniżej
WYBORY
18 września w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu szkolnego oraz wybory opiekuna samorządu. Sam akt oddania głosów poprzedziła kampania wyborcza podczas której kandydaci wychwalali swoje zalety m.in. na plakatach. W wyniku głosowania przewodniczącym rady samorządu szkolnego został Adrian Blomkowski z klasy szóstej. Opiekunem samorządu uczniowskiego został nauczyciel historii Piotr Wołyński. Frekwencja wyniosła 77 procent.
NASI NA BIEGACH
Nasi uczniowie reprezentowali barwy szkoły na gminnych i powiatowych eliminacjach w biegach przełajowych. Podczas gminnych eliminacji w Lisewie reprezentowali nas: Miłosz Dębicki, Adrian Blomkowski, Weronika Leśnicka i Dominika Kołodziejska. Miłosz Dębicki zajął trzecie miejsce i awansował do finałów powiatowych w Golubiu-Dobrzyniu. Ta sama sztuka udała się Dominice Kołodziejskiej. 18 września w Golubiu-Dobrzyniu Miłosz dobiegł na metę szósty, co dało mu miejsce rezerwowe w reprezentacji powiatu na mistrzostwa województwa. Biegaczy przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Niemira.
PIERWSZAKI
Oto nasza klasa pierwsza. Wychowawcą wesołej gromadki jest p. Wiesława Kułakowska. W skład klasy wchodzą: Nikodem Blokowski, Szymon Boniecki, Kornel Bruździński, Miłosz Cieszyński, Weronika Czajkowska, Daria Dębicka , Miłosz Gruszczyński, Kacper Krawiczyński, Zofia Lebowska, Anna Rumińska, Jakub Rumiński i Mateusz Tempiński
Mamy nasz SPAW
Szanowni Państwo
Głownym pasku menu na naszej stronie internetowej pojawiła się zakładka "Szkoła Współpracy". Znajdziecie tam Państwo tekst Szkolnego Programu Aktywnej Współpracy. To dokument wypracowany przez zespół nauczycieli, uczniów i rodziców podczas szkoleń programu "Szkoła Współpracy". Odbywały się one w ubieglym roku we Włocławku.
O PUCHAR NA ORLIKU
Drużyna z naszej szkoły wzięła udział w gminnych eliminacjach Turnieju o Puchar Donalda Tuska. Zajęliśmy czwarte miejsce,ale zanotowaliśmy dobre rezultaty. Drużynie pod wodzą Tomasza Niemiry udało się pokonać Nowogród i zremisować z Lisewem. Niestety musieliśmy uznać wyższość Zespołu Szkół z Ostrowitego i Gimnazjum w Gałczewie.
Archiwum Aktualności