Prezentujemy zdjecia klasowe wszystkich naszych klas wraz z wychowawcami. Fotografie wykonano 2 wrzesnia, więc na twarzach uczniów widoczne są uśmiechy. Mamy nadzieję, że tak samo roześmiane twarze towarzyszyć nam będą w ciagu całego roku szkolnego oraz w czerwcu 2014 roku.
2 września uczniowie, rodzice, kadra pedagogiczna oraz pracownicy szkoły powiatali nowy rok szkolny. Najpierw udano się na mszę świętą do Nowogrodu. Następnie uczniowie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Nowogrodu. Po powrocie do szkoły dzieci oddały cześć patronowi szkoły Józefowi Sołtykiewiczowi skłądając pod upamiętniającą go tablicą kwiaty i znicz.
W czasie uroczystego apelu p. dyrektor Urszula Arentowicz przywitała uczniów i rodziców, w szczególności tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą i tych, któzy w tym roku zakończą edukację w naszej szkole.
Po apelu dzieci udały się na spotkania klasowe z wychowawcami.
W sobotę 31 sierpnia 2013r w miejscowości Ostrowite wspólnymi siłami Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku i Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie zorganizowany został lokalny piknik Sieciaki na wakacjach. Ponieważ w miejscowości tej równolegle odbywały się dożynki gminne, liczba dzieci, które wzięły udział w przygotowanych konkursach była bardzo duża.
Do odwiedzenia naszego stoiska zachęcaliśmy rozdając dzieciom i młodzieży naklejki z logo akcji. Dla wszystkich odwiedzających nasz sieciakowy piknik przygotowaliśmy wiele atrakcji. Były kolorowanki dla najmłodszych, łamigłówki, rebusy, quizy, gry planszowe oraz edukacyjne gry komputerowe dla starszych. Można było również posłuchać sieciakowej muzyki, obejrzeć kreskówki oraz filmy na temat bezpieczeństwa w sieci. Na wszystkich czekały nagrody w postaci przygotowanych przez nas specjalnie na tę okazję zakładek, dyplomów, komiksów „Sieciaki.pl”.
Relację z przebiegu pikniku można obejrzeć klikając poniżej.
Legenda o założeniu Węgierska szczególny udział w nadaniu wsi nazwy oddaje śliwce węgierce. Czy legenda jest prawdziwa? tego nie wiemy. Wiemy jednak, że na mapie z 1792 roku Węgiersk przedstawiony jest jako "Węgierki". Mapa o której piszemy została wydana przez pułkownika wojsk koronnych i nadwornego geografa ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Nazwa Macikowo na mapie pozostaje już niezmienna. Inną ciekawostką, którą możemy wyczytać z mapy jest zasięg lasu w Węgiersku oraz fakt, że na odcinku z Węgierska do Golubia, w lesie znajdowała się karczma.
Przez całe wakacje uczniowie z naszej szkoły brali udział w projekcie Rok Komety realizowanym przez Towarzystwo Na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy Golub-Dobrzyń.
W trakcie wakacji odbyły się zajęcia astronomiczne połączone z obserwacjami: księżyca, słońca i innych gwiazd oraz planet.
W sierpniu odbyliśmy wycieczkę do planetarium w Toruniu. W nocy z 15 na 16 sierpnia w Macikowie uczniowie uczestniczyli w "Biwaku pod gwiazdami". Obserwowaliśmy rój spadających gwiazd nazywany Perseidami, uczyliśmy się jak posługiwać się obrotowymi mapami nieba, obserwowaliśmy gwiazdozbiory, planety i gromady gwiazdowe. Biwakowi towarzyszyło pieczenie kiełbasek przy ognisku. Rano, po śniadaniu uczestnicy biwaku pożegnali się i odeszli do domów pełni wrażeń.
Galeria zdjęć z obserwacji lipcowej pełni Księżyca dostępne po kliknięciu w zdjęcie poniżej:
28 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny 2012/13. Zanim rozdano świadectwa i nagrody uczniowie udali się na mszę do kościoła w Nowogrodzie. Po powrocie do szkoły delegacje dzieci i rodziców złożyły kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. W czasie apelu końcoworocznego nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom klasy piątek. Na zaszczytnym miejscu chorążego sztandaru Patryka Żuchowskiego zastąpił MAteusz Kępczyński z klasy piątej.
28 czerwca pożegnaliśmy uczniów klasy szóstej - Patryka Żuchowskiego, Kacpra Klugiewicza i Pawła Karpińskiego. Cała trójka złożyła ślubowanie absolwenta szkoły. Kacper Klugiewicz dodatkowo otrzymał świadectwo z wyróżnienim oraz stypendium naukowe. W klasie piątej świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Kamil Rutkowski, Marcelina Wnuczyńska i Weronika Bożejewicz. W kasie czwartej świadectwa z paskiem otrzymali: Adrian Blomkowski, Kinga Górska i Zuzanna Klugiewicz.
We wtorek 18 czerwca dzieci z klas 0-III naszej szkoły wzięły udział w wycieczce do Golubia-Dobrzynia. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na zamku, gdzie w towarzystwie przewodniczki dzieci obejrzały komnaty oraz ekspozycje.
Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny na komendzie policji. Tu nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca policjantów oraz jak wygląda szkolenie policyjnego owczarka. Na zakończenie dzieci zwiedziły siedzibę Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy opowiedzieli o swoich obowiązkach oraz o sprzęcie którym posługują się by ratować życie i zdrowie. Łącznie w wycieczce uczestniczyło 39 dzieci. Kierownikiem była p. Jadwiga Kowalska. a opiekunami wychowawcy klas I- III.
Przekierowanie do galerii zdjęćnastąi po kliknięciu na fotografię poniżej:
Należy pisać "u" czy "ó", "rz" czy "ż" - na te i wiele innych pytań musieli odpowiedzieć sobie młodzi mieszkańcy gminy Golub-Dobrzyń, którzy 5. czerwca wzięli udział w Konkursie Ortograficznym o Pióro Wójta Gminy Golub-Dobrzyń w naszej szkole.
W tym roku o zaszczytny tytuł oraz tytułową nagrodę, czyli pióro wójta walczyli uczniowie ze wszystkich szkół z gminy: Nowogrodu, Sokołowa, Wrocek, Węgierska, Lisewa i Ostrowitego.
Indywidualnie wśród dzieci klas drugich najlepsza okazałą się Julia Cyrankowska z Ostrowitego. W kategorii klas trzeci triumfował Kornel Socha ze szkoły w Węgiersku. Najbardziej prestiżowa kategoria - klas IV - VI padła łupem Dominiki Kowalskiej z Wrocek. Była jedną z faworytek, ponieważ na swoim koncie ma już m.in. awans do finału konkursu kuratoryjnego z języka polskiego.
Niemniej ważna była klasyfikacja drużynowa. Okazało się, że najlepiej z ortografią radzą sobie w szkole w Ostrowitem. Jest to drugie z rzędu zwycięstwo tej szkoły w klasyfikacji. Drugie miejsce zajęły Wrocki, a trzecie Węgiersk.
29 maja - wyjątkowo ze względu na przypadające 30 czerwca Boże Ciało w naszej szkoly obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym roku odbył się on pod hasłem rywalizacji olimpijskiej. Zabawę otworzyła sztafeta z ogniem olimpijskim i zapalenie znicza olimpijskiego. Do naszej szkoły przybyli także druhowie strażacy z OSP MAcikowo, którzy przeprowadzili mini zawody strażackie dla dzieci. Następnym punktem programu była przerwa śniadaniowa w czasie której można było posilić się kiełbaską z grilla czy frytkami.
W olimpijskiej rywalizacji zwyciężyła klasa czwarta. Dodatkowo goścmi Dnia Dziecka były panie z Urzędu Gminy Golub-Dobrzyń, które przeprowadziły szereg konkursów pogłębiających wiedzę dzieci z zakresu ekologii i segregacji śmieci.
Zdjęcia z Dnia Dziecka dostępne po kliknięciu w fotografię poniżej.
25 maja w Gałczewie odbył się drugi etap rekreacyjnych biegów przełajowych "Biegiem przez Gminę. Zawody zdominowali mali biegacze z naszej szkoły.
W kategorii przedszkolaków wygrał DAriusz Dębocki. W kategorii zerówek wygrałą Oliwia Kępczyńska przed Darią ębicką. Wśród chłopców najlepszy okazał się Michał Bułkowski. Kategoria klas I i II została wygrana przez Kamila Czajkowskiego. Za nim na metę dobiegli Paweł Leśnicki, Kacper Czajkowski i Jakub Górzyński.
Wśród dziewcząt z klas 3-4 czwarta była Weronika Leśnicka, a w analogicznej klasyfikacji chłopców drugi był Miłosz Dębicki. Bieg kategorii klas Vi VI wygrał Mateusz Kępczyński, trzeci był Paweł Karpiński.
Z zawodnikami w Gałczewie obecny był nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Niemira.
Używki niszczą piękno - do takiego wniosku prowadziły miniatury teatralne wystawione 13 maja w Ostrowitem. Również nasza szkołą zdecydowała się na wystawienie miniatury teatralnej.
Co roku w gminie Golub-Dobrzyń organizowany jest Gminny Konkurs Miniatur Teatralnych. Swoje sztuki wystawiają uczniowie gminnych szkół, a organizatorem przedsięwzięcia jest Gminna Komisja ds. Rozwiązywania problemów Alkoholowych w Golubiu-Dobrzyniu.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela przyrody Doroty Sadakiewskiej przygotowali spektakl teatru lalek nawiązującą do znanej bajki o Królewnie Śnieżce.
Nasza drużyna otrzymała w nagrodę słodycze oraz dyplomy. Dodatkowo członkowie komisji wręczą nagrody dla szkoły w postaci m.in. głośników komputerowych.
Przed naszą szkołą możemy w tych dniach podziwiać kolejną oznakę wiosny - kwitnącą magnolię. Ten piękny krzew ma niezwykłą historię. Skamieniałości magnolii pochodzą sprzed 95 milionów lat. Były to czasy, w których nie istniały jeszcze pszczoły. Kwiaty magnolii zapylały chrząszcze. Współczesne magnolie mają sztywne płatki i pręciki właśnie dlatego, że pierwtone magnolie musiały przystosować się do zapylania przez ciężkie chrząszcze.
Sama nazwa magnolia powstała w 1703 roku, kiedy botanik Charles Plumier nadał ją roślinie, którą znalazł na wyspie Martynika. W oryginale magnolia nazywana była "talauma", ale Plumier nadał jej nazwę na cześć innego botanika - Pierre Magnola.
28 kwietnia grupa uczniów z naszej szkoły biorąca udział w projekcie Teatr Światła i Cieni wzięła udział w wyjeździe do Warszawy. Celem wycieczki była wizyta w Filharmonii Narodowej. Uczniowie uczestniczyli w koncercie orkistry dętej adresowanym do najmłodszych melomanów. Wysłuchano muzycznych klasyków - m.in. z opery Carmen, z Jeziora Łabędziego i szeregu marszów.
Drugim punktem wyjazdu była wizyta na stadionie narodowym. Zwiedzono trybuny dla kibiców oraz trybunę dziennikarską.
24 kwietnia 2013r w Szkole Podstawowej we Wrockach odbył się VIII Gminny konkurs matematyczny "Mały mistrz matematyki" dla uczniów klas II - VI szkół podstawowych gminy Golub-Dobrzyń. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z 6 szkół z terenu naszej gminy (tj. ze Szkół Podstawowych z Lisewa, Nowogrodu, Sokołowa, Ostrowitego, Węgierska oraz Wrocek). Naszą szkołę reprezentowali: Krystian Laskowski (kl. II), Kornel Socha (kl. III), Mateusz Pietruszyński (kl. IV), Kamil Rutkowski (kl. V) i Kacper Klugiewicz (kl. VI)
Uczniowie rozwiązywali testy zawierające zadania matematyczne (zamknięte oraz otwarte) dostosowane do poziomu nauczania w danej klasie. Po godzinie zmagań z zadaniami wyłonieni zostali zwyciezcy, wśród których znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:
– Kornel Socha I miejsce w kategorii klas trzecich
- Kamil Rutkowski I miejsce w kategorii klas piątych
Tuż za podium znaleźli się Mateusz Piertuszyński i Kacper Klugiewicz.
22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Doroczne święto w tym roku miało wyjątkowy wymiar, ponieważ niebawem zacznie obowiązywać ustawa o gospodarowaniu odpadami, która nałoży na mieszkańców naszych miejscowości obowiązek segregacji śmieci.
Święto przygotowała nauczycielka przyrody Dorota Sadakiewska wraz z klasą V i VI. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły ubrani w koszulki w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Było to odniesienie do kolorów pojemników do selektywnej zbiórki śmieci. Na początku dzieci obejrzały krótką sztukę w wykonaniu klas V i VI. Po niej rozpoczęły się ciekawe konkursy m.in. na plakat promujący hasło ekologiczne, na segregację śmieci i elektrośmieci. Rozstrzygnięto także konkurs literacki - na list do Ziemi. Wygrała Weronika Bożejewicz przed Oliwią Stanewicz i Dawidem Cibińskim.
Uczniowie rywalizowali także w konkursie plastycznym. Jury przyznało trzy równorzędne nagrody dla Jessiki Wnuczyńskiej, Mateusza Bułkowskiego i Krystiana Laskowskiego.
Dzieci z poszczególnych klas losowały również nasiona roślin, które będą niebawem uprawiać na swojej przyszkolnej grządce.
19 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy święto szkoły. Jest ono pamiątką po wydarzeniach z 2006 roku, kiedy to placówka otrzymała imię Józefa Sołtykiewicza.
O 8:45 rozpoczęła się oficjalna część uroczystości ze sztadarem oraz odśpiewaniem hymnu szkoły. Na maszcie flagowym łopotała flaga szkoły wykonana w listopadzie ubiegłego roku. Uczniowie złożyli kwiaty pod obeliskami poświęconymi patronowi szkoły oraz Edwardowi Moszczyńskiemu - zasłużonemu przedwojennemu mieszkańcowi wsi.
Następnie w sali gimnastycznej odbyła się część artystyczna pt. "Koncert życzeń". Dzieci śpiewały piosenki znanych muzyków w zupełnie odmienionej wersji tekstowej. Zorganizowano także konkursy - plastyczny oraz wiedzy o szkole. W tym drugim wygrała Weronika Bożejewicz z klasy V. W konkursie plastycznym przeznaczonym dla uczniów klas I-III, zadanie polegało na namalowaniuportretu patrona.
Ostatnim punktem obchodów był turniej rycerski o "Szarfę Szlachetnej Śliwki Węgierki". Każda z klas przygotowała na turniej swój proporzec i uczestniczyła w ośmiu konkurencjach - "damą być" (slalom z książką na głowie), "Rycerski kunszt (łapanie ringo na miecz), "Walka ze smokiem", "walka ze smoczkiem" (konkurs picia na czas napoju Kubuś ze smoczkiem), "kawalerzysta", ciuciubabka oraz "leczenie ran". Ostatnia konkurencja sprawdzała umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
W środę 17 kwietnia w Ostrowitem odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Golub-Dobrzyń. Poświecona była osobie Jana Pawła II. W czasie obrad uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody wywalczone w konkursie plastycznym (Julia Żuchowska i Miłosz Dębicki) oraz recytatorskim (Weronika Bożejewicz i Zuzanna Klugiewicz). Dodatkowoą motywacją dla Weroniki i Zuzanny była możlowiść wyrecytowania swoich "zwycięskich" wierszy przed publicznością.
W piątek 13 kwietnia do naszej szkoły przybyli wyjątkowi goście - strażacy z komendy powiatowej PSP w Golubiu-Dobrzyniu. Przeprowadzili oni lekcję udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące postępowania z osobą nieptrzytomną, mogli ćwiczyć używając fantoma oraz zapoznać się z podstawowym sprzętem ratowniczym używanym przez strażaków.