27 listopada uczennice naszej szkoły - Weronika Bożejewicz i Dominika Kołodziejska reprezentowały nas na konkursie recytatorskim pt. Idzie jesień przez park".
Konkurs, którego tegoroczna edycja była już dziewiątą organizowany jest przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Golubiu-Dobrzyniu. Weronika Bożejewicz wystąpiła z wierszem Leopolda Staffa "Deszcz jesienny" zajmując pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Dominika Kołodziejska została wyróżniona za Wiersz XXX Kasprowicza. Uczennice przygotowywała p. Urszula Arentowicz, nauczyciel j. polskiego.
25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
To stosunkowo nowe święto. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Dzieci z klas I - III oraz oddziału przedszkolnego pod opieką p. Jadwigi Kowalskiej i Haliny Rojekdowiedziały się m.in. jak wyglądała historia powstania pluszowych misiów. Każde dziecko mogło opowiedzieć jak nazywa się ich ulubiona pluszowa zabawka oraz dlaczego tak ją kocha.
Pamiątką po dniu pluszowego misia są także wielkoformatowe obrazy misiów namalowane oddzielnie przez każdą z klas.
Wyjątkowo nie 11, a 15 listopada w naszej szkole wspominaliśmy 95. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie kl. 5 pod opieką Piotra Wołyńskiego przygotowali przedstawianie teatru cieni pt. „Eksperyment niepodległość”.
Teatr cieni przedstawiał historię szalonego naukowca, który skonstruował machinę czasu dzięki której uczniowie przenosili się na wolną elekcję, do szlacheckiego sejmu czy na pola bitewne polskich powstań.
Spektakl był kontynuacją projektu „Teatr światła i cieni” realizowanego przez Towarzystwo Na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo w pierwszej połowie roku.
Po spektaklu każda z klas losowała pytania dotyczące historii Polski. Poprawne odpowiedzi premiowane był nagrodami.
Więcej zdjeć z przedstawienia po kliknięciu na zdjęcie poniżej:
14 listopada w Szkole Podstawowej w Węgiersku w obecności władz gminy oraz przedstawicieli trenerów, nauczycieli i uczniów odbyła się debata pt. „sportowy okrągły stół”.
Okrągłe stoły to pomysł , który zachęca szkoły do poprawiania jakości zajęć wychowania fizycznego. W Węgiersku swoje zdanie na temat sportu wypowiedzieli zarówno uczniowie, jak i dorośli. Moderatorem dyskusji był Tomasz Niemira, nauczyciel wychowania fizycznego oraz animator sportu.
Głos w debacie zabrali trenerzy – Wieslaw Młodziankiewicz oraz Jerzy Nadolski oraz przewodniczący rady gminy Sławomir Izajasz. Wójt Marek Ryłowicz przypomniał ostatnie inwestycje gminy, które wspierać mają nie tylko sport, ale także motywować mieszkańców do ruchu oraz aktywnego wypoczynku.
Debata trwała 90 minut i nie ograniczała się wyłącznie do dyskusji. Jej uczestnicy obejrzeli m.in. sondę przeprowadzoną wśród uczniów oraz oceniali zaangażowanie uczniów i nauczycieli na specjalnie przygotowanych plakatach.
To był wyjątkowy listopadowy wieczór. 8 listopada w Węgiersku członkowie Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo przygotowali przegląd pieśni Chopina pt. "Zaduszki Chopinowskie.
Zaduszki Chopinowskie składały się z kilku części. Uroczystość rozpoczął polonez w wykonaniu zespołu Mali Kujawiacy. Swój recital fortepianowy miał także Wiktor Splitt, nauczyciel muzyki oraz absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasadniczą częścią Zaduszek był przegląd pieśni Chopina. Publiczności zaprezentowały się: Marta Kończalska z Nowogrodu w pieśni Hulanka, Andżelika Różalska z Gimnazjum w Gałczewie z pieśnią Czary, Daria Więczkowska i Emilia Gutman ze szkoły we Wrockach z Piosnką litewską, Zuzanna Klugiewicz ze szkoły w Węgiersku ze Smutną rzeką i Kinga Chojnacka ze szkoły w Ostrowitem z Wojakiem.
Zwycięzcę przeglądu wyłoniło głosowanie publiczności. Najlepsza okazała się Marta Kończalska.
Poza konkursem pieśni w Węgiersku można było także wysłuchać wierszy poświęconych Fryderykowi Chopinowi oraz generalnie muzyce.
Zaduszki zakończył kujawiak w wykonaniu "Małych kujawiaków".
W organizację uroczystości włączyły się także panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały poczęstunek oraz strażacy z OSP, którzy udostępnili budynek świetlicy.
Projekt "Zaduszki Chopinowskie" został dofinansowany z środków Urzędu Gminy Golub-Dobrzyń.
Po kliknięciu na zdjecie poniżej nastąpi przekriwoanie do galerii zdjeć z ZADUSZEK CHOPINOWSKICH
25 października mieliśmy zaszczyt po raz pierwszy w tym roku szkolnym gościć studentów- wolontariuszy z "Projektora". Naszymi gośćmi byli: p. Anna Rzepińska i p. Paweł Marchel, którzy zaproponowali naszym uczniom z klas 0-III zajęcia pt. "Aktywny maluch". Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje ich organizm, jak wygląda serce, jak działają płuca, obejrzeli film edukacyjny, zadali mnóstwo pytań, a na koniec wzięli udział w części praktycznej na sali gimnastycznej. Tu ćwiczyli poznając możliwości swojego organizmu.
Dziękujemy wolontariuszom i zapraszamy ponownie!
Zdjęcia z wizyty studentów dostępne po naciśnięciu na zdjęcie poniżej
19 października w Gałczewie odbył się pierwszy Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy połączony z otwarciem działalności klubu kolarskiego Grodno Nowogród. W wyścigu klas młodszych naszą szkołę reprezentował Jakub Zduński, który przyjechał na świetym - trzecim miejscu.
W klasyfikacji wyścigu rocznika 2001/02 drugi był Mateusz Kępczyński. Naszą szkołę reprezentowali również: Kamil Rutkowski i Dawid Cibiński
Medale i nagrody nasi uczniowie odebrali z rąk Mistrza Świata i Mistrza Polski - Michała Kwiatkowskiego. Opiekun chłopców - Tomasz Niemira odebrał dyplom za II miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Więcej zdjeć z imprezy kolarskiej w Gałczewie po kliknięciu na zdjęcie poniżej
16 października uczennice klasy piątek - Kinga Górska i Zuzanna Klugiewicz odberały nagrody za wykonanie prac w konkursie Młode pokolenie - pamiętamy".
Konkurs plastyczny organizowany był przez Komitet Trwałego Upamiętnienia Tragedii Smoleńskiej. Tematyka konkursu dotyczyła więzi między młodym i starym pokoleniem. Kinga i Zuzanna swoje prace wykonały jeszcze latem, ale oficjalne rozdanie nagród nastąpiło w środę 16 października. Jury postanowiło przyznać 8 równorzędnych nagród. Opiekunem konkursu był nauczyciel historii Piotr Wołyński.
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole obchody tego święta odbyły się w środę 16 października.
Z programem słowno-muzycznym wystąpiły dzieci klas IV-VI pod opieką p. Sylwii Klugiewicz. Dyrektor podziękowała zebranym nauczycielom oraz rodzicom. Wskazała także na nauczycieli, którzy w tym roku otrzymali nagrodę dyrektora. W 2013 roku tego zaszczytu dostąpili Tomasz Niemira i Wiesława Kułakowska. Specjalna nagroda jubileuszowa powędrowała do p. Jolanty Szynkiewicz. Nagrodę Wojta odebrał w tym roku nauczyciel historii Piotr Wołyński.
Nie obyło się bez kwiatów i życzeń dla pedagogów.
We wtorek 8 października uczniowie naszej szkoły odebrali zasłużone nagrody w rozegranych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym zawodach w biegach przełajowych Grand Prix 2013 - Biegiem przez Gminę. Wręczenia nagród dokonali: Jerzy Nadolski (organizator imprezy) oraz Krzysztof Pieczka (sekretarz gminy).
Nasi uczniowie wzięli dzuał w dwóch, z trzech rozgrywanych w ubiegłym roku biegów. Z rówieśnikami z innych szkół zmierzyliśmy się w Ostrowitem i w Gałczewie.
Wszyscy biegacze, niezależnie od zajętego miejsca otrzymali pamiątkowe medale. Dla zwycięzcow poszczególnych kategorii przewidziano puchary oraz nagrody rzeczowe - piłki.
Dużym sukcesem jest także zajęcie przez nas drugiego miejsca w klasyfikacji szkół.
Rodzina Dębickich zgarnęła także puchar i nagrodę dla najlepiej spisującej się w trakcie biegów rodziny.
Dziećmi w trakcie biegów opiekował się nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Niemira. Duże słowa podziękowania należą się także rodzicom, którzy również dowieźli swoje pociechy na start obu biegów.
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu "Rok Komety" uczniowie pod opieką nauczyciela historii Piotra Wołyńskiego wykonali analematyczny zegar słoneczny. Zegar ten wskazuje czas słoneczny, a rolę gnomonu pełni osoba, która stanie w centralnym punkci zegara na tabliczce z odpowiednim miesiącem.
Jeszcze w październiku planowana jest sesja obserwacyjna Jowisza oraz Plejad. O terminie poinformujemy.
Mateusz Kępczyński - uczeń klasy szóstej zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych.
Zawody odbył się 24 września w Golubiu-Dobrzyniu. Mateusz reprezentował w nich naszą szkołę, ale także gminę jako jej świeżo upieczony mistrz. Do przebiegnięcia miał 1000 metrów. NA metę dotarł trzeci. Wyprzedzili go tylko reprezentanci szkoły w Wielkim Rychnowie. Na co dzień trenują oni kolarstwo i są bardzo dobrze przygotowani do sportu wysiłkowego.
W nagrodę za świetny występ Mateusz pojedzie na Mistrzostwa Województwa w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy.
W niedzielę 22 września poczet sztandarowy szkoł w składzie: Mateusz Kępczyński (chorąży), Weronika Bożejewicz i Marcelina Wnuczyńska uczestniczył w uroczystośći odsłonięcia tablicy poświęconej katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Pierwszym punktem uroczystości była msza św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu. Następnie na skwerze tuż obok budynku magistratu odsłonięto tablicę z wygrawerowanymi nazwiskami osób, które zginęły pod Smoleńskiem.
W piątek 20 września włączyliśmy się w akcję "Sprzątanie świata". Ze specjalną wizytą przybyła do nas przedstawicielka Urzędu Gminy, która przybliżyła uczniom tematy segregacji śmieci i wprowadzania w gminie nowej ustawy śmieciowej. Następnie uczniowie klasy szóstej przedstawili krótką prezentację dotyczącą historii akcji Sprzątanie świata.
Nauczyciel przyrody Dorota Sadakiewska zorganizowała także prezentację dotyczącą hasła tegorocznego hasła akcji Sprzątanie Świata "Odkrywamy czystą Polskę". Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym jak rozwiązać zagrożenia ekologiczne naszej ojczyzny.
Nie zapomniano także o sprzątaniu terenu. Worki i rękawiczki zapewnił nam Urząd Gminy. Ze śmieci oczyszczono teren wokół szkoły, sąsiedni lasek oraz teren wzdłuż dróg w kierunku Macikowa i Węgierska. Znaleziono jedno dzikie wysypisko w polu kukurydzy. By posilić się przed trudami sprzątania świat,a a przynajmniej najbliższej okolicy dzieci spożyły kiełbaski ufundowane przez Urząd Gminy w Golubiu-Dobrzyniu.
16 września uczniowie naszej szkoły z powodzeniem startowali w mistrzostwach gminy szkół podstawowych w biegach przełąjowych. Miejscem zmagań były okolice szkoły w Lisewie. Najlepiej z naszych uczniów spisał się Mateusz Kępczyński, który wygrał bieg chłopców i uzyskał awans na powiatowe elimnacje biegów przełajowych. Naszą szkołę reprezentowali także : Dominka Kołodziejska, Kinga Górska oraz Miłosz Dębicki.
Jesienny Festyn w Dolinie Drwęcy - to nazwa imprezy kulturalnej, która odbyła się 15 września w Kowalewie Pomorskim. Jednym z zespołów zaproszonych przez organizatorów byli Mali Kujawiacy z Ziemi Dobrzyńskiej. Działa on przy Szkole Podstawowej w Węgiersku.
Przed kowalewską publicznością nasi uczniowie wykonali kujawiaka oraz krakowiaka pozostawiając świetne wrażenie na publiczności. Po występie dzieci pod wodzą Janiny Bonieckiej miały jeszcze czas na skosztowanie dań przygotowanych przez koła gospodyń z Pluskowęs, Podzamku Golubskiego oraz Nowogrodu czy skorzystanie z dmuchanych zjeżdżalni.
Oto krótki film relacjonujący naszą wizytę w Kowalewie Pomorskim
W piątek 13 września dwie drużyny piłkarskie reprezentujące naszą szkołę wzięły udział w turnieju w Ostrowitem. Zarówno drużyna dziewcząt, jak i chłopców startowała w gminnych eliminacjach Turnieju o Puchar Donalda Tuska oraz eliminacjach do mistrzostw powiatu w piłkę nożną. Dziewczynki rozegrały dwa mecze, natomiast chłopcy trzy. Niestety przy piątku trzynastego nie udało nam się wygrać ani jednego spotkania. Opiekunem obu ekip był nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Niemira.