Statut GODZINY DOSTEPNOŚCI PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI Hymn i sztandar szkoły. Ceremoniał Patron szkoły Dyrektorzy szkoły Szkolny Program Profilaktyczno-Wychowawczy, plan pracy szkoły Przewodniczący Rady Rodziców Historia szkoły Gwara Szkolna biblioteka cyfrowa Węgierski Mały Wolontariusz WĘGIERSK PROGRAMUJE! RODO PRAWO OŚWIATOWE Standardy Ochrony Nieletnich

Węgierski Mały Wolontariusz

Wegierski_Maly_Wolontariusz.pptx

Wegierski_Maly_Wolontariusz.pdf

Towarzystwo Wsi Lisewo i Okolic w partnerstwie z Urzędem Gminy Golub-Dobrzyń w okresie 01.05.2016 - 30.09.2017 realizuje projekt pn. "Utworzenie Klubów Wolontariackich MAŁY WOLONTARIUSZ na terenie Gminy Golub-Dobrzyń".

Stowarzyszenie na realizacje projektu otrzymało dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 177.285,94zł.

Odbiorcami projektu będą osoby potrzebujące pomocy (osoby chore, starsze) oraz dzieci ze szkół podstawowych, którym pomocy udzielać będą wolontariusze (15 osób z każdej szkoły: Wrocki, Ostrowite, Lisewo, Węgiersk, Nowogród, Gałczewo). Zajmą się oni również miejscami pamięci narodowej, zbiórką karmy dla zwierząt, zbieraniem nakrętek itp.

Wolontariusze będą działać w czterech potencjalnych obszarach:

"Wolontariat dla chorych",

"Wolontariat dla dzieci",

"Wolontariat dla seniorów"

"Wolontariat dla środowiska lokalnego".

 


 

30 maja br. w Sali Urzędu Gminy w Golubiu - Dobrzyniu miało miejsce spotkanie promocyjno-informacyjne dotyczące projektu. Wzięli w nim udział koordynator projektu Anna Rydzińska, księgowa projektu Małgorzata Chojak, potencjalni opiekunowie grup, Sekretarz Gminy Pan Krzysztof Pieczka, oraz dyrektorzy szkół Pani Urszula Arentowicz, Brygida Izajasz i Renata Piskorska. Na spotkaniu omówiono planowaną działalność projektową.  

W czerwcu po przeprowadzonej rekrutacji utworzył się klub o nazwie: „Węgierski Mały Wolontariusz”. Jego młodsi członkowie to: Julia Cichocka, Jakub Górski, Iwo Gorzka, Wiktoria Górzyńska, Daria Dębicka, Maciej Laskowski, Oliwier Leśnicki, Paweł Leśnicki, Szymon Pietruszyński, Zofia Płocharska, zaś dorośli: Agnieszka Blokowska, Jadwiga Gutmańska, Halina Kalinowska, Romuald Lorens, Joanna Uzarewicz.

Opiekunem „Węgierskiego Małego Wolontariusza” jest Henryka Hanna Jaworska.

 


 

Czerwcowe  spotkanie formacyjne dla wolontariuszy odbyło się  z udziałem koordynatora projektu Anną Rydzińską i dyrektorem szkoły Urszulą Arentowicz. Po krótkiej prezentacji wolontariuszy, zostali oni zapoznani z głównym celem projektu, jego założeniami i obszarami działalności. Omówiono także szczegółowy harmonogram działań, w tym najbliższe – wyjazd na szkolenie warsztatowe do Przysieka. Spotkanie przebiegało w miłej, rodzinnej atmosferze przy herbatce. Rozmawialiśmy również  na temat sposobów dotarcia do potencjalnych uczestników, osób potrzebujących pomocy, czy wsparcia. Po spotkaniu wolontariusze  chętnie zaangażowali się do uporządkowania sali.


 

W dniach 22 - 23 czerwca 2016r. członkowie  Węgierskiego Małego Wolontariusza wraz z Lisewskim i Nowogrodzkim klubem wzięli udział w dwudniowym szkoleniu, które odbyło się  w Centrum Wolontariatu Diecezji Toruńskiej w  Przysieku k. Torunia. Szkolenie przeprowadził pan Janusz Palczewski , koordynator ds. wolontariatu. Mali  i dorośli wolontariusze zapoznali się z ideą  wolontariatu,  potrzebą szerzenia działań woluntarystycznych.  Pracując w grupach uczestnicy nabywali umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Wspólne gry i zabawy na boisku sportowym, a także prowadzone rozmowy podczas spożywanych posiłków sprzyjały społecznej integracji, tworzeniu się  atmosfery radości i przyjaźni.  

Zwieńczeniem całego dnia była wspólna Eucharystia, w którą licznie zaangażowała się służba  liturgiczna,  a  cała wspólnota wolontariuszy ubogaciła  ją radosnym śpiewem.

Oto świadectwa  /wypowiedzi naszych/ wolontariuszy:

„Szkolenie dało mi wiarę w siebie, że mogę pomagać jeszcze bardziej. Chcę być wolontariuszem, ponieważ lubię pomagać, po prostu chcę pomagać, bo to dla mnie przyjemność.”

„Na szkoleniu dla wolontariuszy dowiedziałam się , co to jest wolontariat i jakie są jego rodzaje. Podobało mi się , że wolontariusze mieli możliwość integrowania się. Chcę być wolontariuszem, ponieważ chcę pomagać ludziom, którzy tego potrzebują i zdobywać dużo nowych doświadczeń, które mogą mi się przydać w życiu.”

 


 

Rozpoczął się  czas wakacji, letniego wypoczynku. My,  wolontariusze wypoczywamy  w sposób czynny.  Po dwudniowym  przeszkoleniu  z wielkim zapałem rozpoczęliśmy swoje cykliczne działania. Jednym z zadań wynikających z projektu FIO: „Utworzenie Klubów Wolontariackich MAŁY WOLONTARIUSZ w Gminie Golub – Dobrzyń” jest troska o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Zebraliśmy się  nie tylko my -  członkowie klubu, ale przyszły też inne osoby, by wspólnie  uporządkować obejście naszej  przydrożnej, zabytkowej kapliczki w Macikowie. Podczas kolejnego spotkania posadziliśmy przy figurce kwiaty i rośliny ozdobne, które uatrakcyjniły jej otoczenie.

 


 

Odwiedzamy także osoby chore, niepełnosprawne. Spotkanie z naszym starszym kolegą, Mateuszem Lorensem  dostarczyło nam wiele doświadczeń. Mateusz jest już dorosły, ma 19 lat i jest wychowankiem Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Wielgiem. Chętnie nawiązał z nami kontakt,  obdarował nas swoim uśmiechem i radością. Rodzice bardzo serdecznie nas przyjęli i ugościli, nawet były lody. Potem poszliśmy do sadu i wspólnie zrywaliśmy wiśnie.

Mama Mateusza wyraziła swoją pozytywną opinię na temat wolontariatu, powiedziała, żeby nie bać się kontaktów z osobami niepełnosprawnymi. Chcemy spotykać się z niepełnosprawnymi i chorymi, by pokazać im, że są tacy sami, jak my.

 


 

Osoby starsze w rodzinie są bardzo potrzebne, dzięki nim – jak podkreślał św. Jan Paweł II -   rodzina staje się „szkołą bogatszego człowieczeństwa”.  Spotkania z seniorami dają nam możliwość uczenia się, korzystania z ich mądrości  życiowej.

Czasem ludzie  starsi czują się osamotnieni, potrzebują kogoś, kto poświęci im trochę czasu,  porozmawia z nimi. Pragniemy spotykać się ze starszymi,  aby poczuli się potrzebni i dowartościowani w społeczeństwie.

Odwiedziny u Pani Danuty Rybickiej


W ramach naszych cyklicznych działań odwiedziliśmy mieszkankę Węgierska  - Panią Teresę Wileńską. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać historię jej życia, a nie było ono  łatwe, bo dzieciństwo Pani Teresy przypadło na okres II wojny światowej. Doświadczyliśmy dużo ciepła, życzliwości i ludzkiej gościnności. Swoją obecnością towarzyszyła nam również Pani Asia (wolontariuszka), która przygotowała dla nas różne smakołyki.  Czuliśmy się jak u siebie w domu.


Odwiedziliśmy także Patryka Gutmańskiego zamieszkałego w Macikowie. Patryk pomimo swej niepełnosprawności jest bardzo radosnym, uśmiechniętym dzieckiem. Ma młodszego brata Krzysia.  Podczas rozmów prowadzonych przy herbatce z mamą  Patryka i babcią (wolontariuszką) dowiedzieliśmy się, jak Patryk potrafi zaskoczyć domowników  swoimi pomysłami.


28 sierpnia 2016r. –  przedstawiciele naszego  klubu usługiwali  podczas gminnych dożynek w Gajewie. Wcześniej przygotowaliśmy pyszne babeczki, które zostały dostarczone na tę uroczystość.

Po raz drugi odwiedziliśmy naszego starszego kolegę Mateusza Lorensa. W miłej, rodzinnej atmosferze oglądaliśmy fotografie z pobytu Mateusza na turnusie rehabilitacyjnym, rozmawialiśmy z Mateuszem. Potem  zrywaliśmy wspólnie jabłka w sadzie.

My,  wolontariusze staramy się czynić dobro, zachęcamy innych do rozwijania kompetencji czytelniczych poprzez czytanie młodszym dzieciom podczas przerw międzylekcyjnych.

W ramach realizacji projektu: „Utworzenie Klubów Wolontariackich  Mały Wolontariusz w Gminie Golub-Dobrzyń”,  wolontariusze odwiedzili dzieci nieuleczalnie chore w hospicjum „Nadzieja” w Toruniu. Poznali  ideę opieki hospicyjnej na oddziale pielęgnacyjno -  opiekuńczym mieli także okazję doświadczyć bezpośredniego spotkania z podopiecznymi i obdarować ich pluszowymi maskotkami oraz uśmiechem.

Wizyta w dziecięcym hospicjum była dużym wyzwaniem zarówno dla „ małych”  jak i dorosłych wolontariuszy. Wszyscy uświadomiliśmy sobie ważną prawdę, że życie jest piękne, jest darem, trzeba się nim cieszyć, że „Hospicjum to też Życie”.

Węgierski Mały Wolontariusz zaangażował się w przygotowanie Gminnego Dnia Seniora, który odbył się 28 października 2016r. w Ostrowitem. Wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych, które przeprowadziła w naszej szkole p. Renata Listecka. Wykonaliśmy dwa rodzaje ciast dla zacnych gości – seniorów. Podczas uroczystości mieliśmy zaszczyt usługiwać naszym gościom – stawialiśmy na stoły pyszne dania i słodkości.


 

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”

                                                                                       Ks. Jan Twardowski

Pamiętamy o tych, którzy już zakończyli swoją  ziemską wędrówkę. Odwiedziliśmy  cmentarz parafialny, porządkowaliśmy groby opuszczone, zapomniane i zapaliliśmy  na nich symboliczny znicz. Naszej zadumie i refleksji nad przemijaniem życia towarzyszyła modlitwa ofiarowana w intencji wszystkich wiernych zmarłych, których ciała spoczywają na cmentarzu.


 

NASZE GRUDNIOWE AKCJE I DZIAŁANIA,

A BYŁO ICH WIELE…

W przededniu Święta Wolontariusza

Zebraliśmy się w pełnym składzie, aby przygotować smaczne dania. Pracowaliśmy z wielkim zapałem i radością.


 

2 grudnia 2016r. uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Szkole Podstawowej im.Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie. W formie prezentacji multimedialnej przedstawiliśmy nasze dotychczasowe działania. Integrowaliśmy się poprzez wspólne zabawy.


7 grudnia 2016r. wraz z wolontariuszami z Lisewa i Wrocek wybraliśmy się do fabryki bombek „Kadpol”  w Gnieźnie. Dowiedzieliśmy się,  jak powstają bombki.  Największą atrakcją był udział w warsztatach plastycznych,  podczas których mieliśmy okazję własnoręcznie udekorować bombki z przeznaczeniem dla naszych najbliższych, zaś jedną  imienną  otrzymaliśmy w prezencie.

Zwiedziliśmy też  najciekawszy zabytek Gniezna -  katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi  przedstawiającymi sceny z życia św. Wojciecha.

 


 

Uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzielniczych prowadzonych przez p. Monikę Zielińską. Wykonywaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe: anioły, bałwanki, ozdabialiśmy choinki ze sklejki, które zostały rozprowadzone podczas kiermaszu w.naszej szkole. Uzyskany  dochód na łączną kwotę: 110,45 zł został przeznaczony na zakup gier planszowych na oddział pediatryczny  Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu.

 


 

Przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę artykułów higienicznych i środków czystości dla hospicjum „Nadzieja” w Toruniu. Po_raz kolejny odwiedziliśmy nieuleczalnie chore dzieci, które obdarowaliśmy własnoręcznie wykonanymi upominkami, były to aniołki i ozdobne bombki. Spotkanie na oddziale było pełne wzruszeń. Odwiedzaliśmy dzieci na salach ze śpiewem kolęd na ustach.

Prezes hospicjum p. Aleksandra Ruszczak wyraziła słowa podziękowania za dar serca, chęć niesienia pomocy.

 

 


 

Przygotowaliśmy jasełka pt.”Otwórz oczy, zobacz więcej”. 

7 grudnia 2016r. wystawiliśmy je w świetlicy na Paliwodziźnie dla członków  Stowarzyszenia Wspierającego Dzieci i Osoby Niepełnosprawne: „Daj szansę” w gminie  Golub- Dobrzyń.

 

 

Tego samego dnia wystąpiliśmy także  w świetlicy wiejskiej w Węgiersku podczas  spotkania wigilijnego  strażaków OSP z_miasta i gminy Golub-Dobrzyń.

Zarówno w jednym jak i drugim miejscu  zostaliśmy miło przyjęci i obdarowani słodkim upominkiem.


 

Wzięliśmy udział w corocznej akcji: „Góra grosza”.

 


 

22 grudnia 2016r. złożyliśmy wizytę przedświąteczną osobom starszym i niepełnosprawnym, złożyliśmy życzenia i_obdarowaliśmy drobnym upominkiem.  Odwiedziliśmy Panie: Teresę Wileńską, Sabinę Duszyńską, Danutę Rybicką oraz_Mateusza Lorensa, Patryka Gutmańskiego i Wiktorię Krawiczyńską.

 


 

5 stycznia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku odbyło się spotkanie noworoczne dla klubów wolontariackich, osób starszych i_chorych  z terenu gminy Golub-Dobrzyń z udziałem zaproszonych gości. Na uroczystość przybyli: sekretarz gminy Golub-Dobrzyń Krzysztof Pieczka, radna gminy Golub-Dobrzyń Małgorzata Kamińska, sołtys wsi Macikowo - Hanna Kończalska i sołytys wsi Węgiersk - Romuald Lorens oraz Proboszcz parafii Nowogród ks. Krzysztof Wiśniewski. Na początku dyrektor szkoły Urszula Arentowicz powitała wszystkich zebranych, składając im życzenia noworoczne. Następnie dokonano otwarcia kącika klubu „Węgierski Mały Wolontariusz”, który został uroczyście poświęcony przez ks. Proboszcza. Potem głos zabrała koordynator projektu Anna Rydzińska, witając zaproszone osoby samotne i niepełnosprawne, które są  odwiedzane przez wolontariuszy ze wszystkich klubów. Swoją obecnością zaszczyciły nas osoby starsze, Panie: Teresa Wileńska, Pelagia Piórkowska, Bronisława Zglenicka oraz Mateusz Lorens, Wiktoria Krawiczyńska, Julia Widlińska i Szymon Kuczkowski. Ważnym punktem spotkania było  wystawienie jasełek przez wolontariuszy z Węgierska, przygotowanych pod kierunkiem nauczycieli: Hanny Jaworskiej i Wiktora Splitta. Tematyka przedstawienia bożonarodzeniowego dotyczyła podstawowych wartości, jakimi są: szukanie prawdy, otwarcie się na drugiego człowieka będącego w potrzebie. Atrakcją spotkania była wizyta świętego Mikołaja, który przybył w towarzystwie śnieżynek. Wszystkich obdarował symbolicznym aniołkiem i łakociami. W_dalszej części spotkania odbył się śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu poszczególnych klubów.  Naszą szkołę reprezentował Michał Cibiński z oddziału przedszkolnego. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami. Ostatnim punktem tej wspaniałej uroczystości był wspólny poczęstunek, częściowo przygotowany przez  kluby wolontariuszy. Spotkanie noworoczne przebiegło w miłej, rodzinnej i świątecznej atmosferze.

Uroczystość została zorganizowana w ramach projektu: „Utworzenie Klubów Wolontariackich Mały Wolontariusz w Gminie Golub-Dobrzyń” realizowanego przez Stowarzyszenie Wsi Lisewo i Okolic w partnerstwie z Urzędem Gminy w Golubiu-Dobrzyniu.

Pełna galeia zdjęć ze spotkania znajduje się w Albumie fotograficznym szkoły w galerii rocznika szkolnego 2016/2017 w_Albumie Noworoczne spotkanie Klubów Wolontariackich (po kliknięciu na poniższe zdjęcie).


Pamiętamy o chorych

Z okazji Światowego Dnia Chorych (11 luty) przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla naszych podopiecznych.


Dzień Seniora w Węgiersku – to kolejna okazja, by zintegrować się ze starszymi, którzy  potrafią wspólnie się bawić.


Warsztaty rękodzielnicze

Przed niedzielą palmową zebraliśmy się, aby własnoręcznie wykonać palmy. Przepiękne, kolorowe palmy zostały rozprowadzone w czasie kiermaszu urządzonego w szkole, zebraliśmy aż 125 złotych!  Uzyskany dochód został przeznaczony na zakup artykułów higienicznych i środków czystości dla hospicjum „Nadzieja” w Toruniu. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.


Dzień Otwarty w szkole

W tym dniu nie mogło zabraknąć wolontariuszy, ponieważ wolontariat jest wizytówką naszej szkoły. Zupa węgierska -  to specjał pani Asi, cieszyła się dużym powodzeniem.

 


Wyjazd do papugarni

Zaraz po świętach wielkanocnych wraz z wolontariuszami z Lisewa i Wrocek wyruszyliśmy do Bydgoszczy, do największej w Europie papugarni. Papugi są bardzo towarzyskie, śpiewają, szukają zabawy, lubią świecidełka.  Gestem wyciągniętej ręki można  zaprosić papugę, by usiadła na ramieniu lub głowie  i  ją nakarmić. Byliśmy też w kinie Cinema City na filmie: „Był sobie pies”. Wyjazd był bardzo udany, dostarczył nam ciekawych wrażeń.


Kolejne szkolenie wolontariuszy

Młodsi i dorośli wolontariusze wzięli udział w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadził je ratownik medyczny Wojciech Wrzesiński. Obejrzeliśmy  pokaz udzielania pierwszej pomocy, zaś potem wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę w czasie czynności praktycznych na fantomie. Dowiedzieliśmy  się również, jak postępować w sytuacji zasłabnięcia, skaleczenia, oparzenia i przypomnieliśmy  sobie, jak wzywać pomoc. Po odbytym szkoleniu otrzymaliśmy zaświadczenia.


Nawiązaliśmy współpracę z hospicjum Eugieniusza Dutkiewicza
w Gdańsku

Na przełomie  miesiąca kwietnia i maja zorganizowaliśmy akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicyjnej: „Hospicjum to też Życie”. Kwestowaliśmy na terenie szkoły i parafii w Nowogrodzie. Chociaż staliśmy w strugach deszczu, to jednak z radością na twarzach. Dziękujemy parafianom za ofiarność serc.


19 maja  pojechaliśmy do Trójmiasta, nawiedziliśmy hospicjum w Gdańsku  i przekazaliśmy na ręce koordynator ds. wolontariatu Annie Włodkowskiej puszki z zebranymi funduszami. Łącznie wyniosły one 1800 złotych. Korzystając z okazji pobytu w Trójmieście udaliśmy się do Akwarium Gdyńskiego i na  molo w Sopocie, gdzie mogliśmy doświadczyć toni morskiej fali i promieni słońca. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w McDonald's i KFC.

 


Uczestniczyliśmy w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach

Wolontariusze w czasie odpoczynku na pątniczym szlaku


Cyklicznie odwiedzamy osoby starsze i niepełnosprawne

Udało się nam dotrzeć do nowych osób, które życzliwie przyjęły nas w progach swoich domów. Wiele  razy korzystaliśmy z gościnności Pani Sabiny Duszyńskiej z Macikowa,   która dała się poznać jako ciepła i otwarta osoba. Chętnie dzieli się z nami swoimi przeżyciami. Pomimo trudnych doświadczeń życiowych, z nadzieją patrzy w przyszłość.

Wizytę złożyliśmy  Pani Teresie Martewicz, także mieszkance Macikowa. Pani Teresa przedstawiła nam bogatą historię swojego życia. Opowiadała  o swojej aktywnej działalności na rzecz wsi, m.in. założyła koło gospodyń wiejskich. Zajmowała się pracami rękodzielniczymi, wykonała blezer dla samego przeora z Jasnej Góry i w podarunku otrzymała zegar. Jest osobą pogodną, zachwyca się pięknem przyrody, kocha kwiaty.

Kolejną osobą, którą odwiedziliśmy w ostatnim czasie jest absolwent naszej szkoły - Jacek Stanewicz. Jacek uczestniczy w warsztatach dziennych prowadzonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Golubiu – Dobrzyniu. „Warsztaty są fajne, jest sala komputerowa, siłownia, terapia, dyżury w kuchni” – wypowiada się Jacek. Jacek jest miłośnikiem muzyki, lubi śpiewać i tańczyć. Swoją radością i humorem promieniuje na innych.


 


Wakacyjna wycieczka do Bydgoszczy i Myślęcinka

Rejs Bydgoskim Tramwajem Wodnym po Brdzie okazał się niezwykłą atrakcją. Mogliśmy podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy – z wody.

Kolejną atrakcją był pobyt w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku – zwiedziliśmy zoo, byliśmy w  parku  linowym.  Uczestnicy tras linowych  pokonując przeszkody umieszczone na wysokościach  doświadczyli mocy niezapomnianych wrażeń.

Pogoda sprzyjała, humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki. Wraz z nami byli nasi podopieczni: Mateusz, Wiktoria i Jacek.​

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku
    Węgiersk 95
    87-400 Golub-Dobrzyń
  • 56 683 84 92 (tel/fax)
    517 399 273
    sp.wegiersk@op.pl

Galeria zdjęć