Statut GODZINY DOSTEPNOŚCI PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI Hymn i sztandar szkoły. Ceremoniał Patron szkoły Dyrektorzy szkoły Szkolny Program Profilaktyczno-Wychowawczy, plan pracy szkoły Przewodniczący Rady Rodziców Historia szkoły Gwara Szkolna biblioteka cyfrowa Węgierski Mały Wolontariusz WĘGIERSK PROGRAMUJE! RODO PRAWO OŚWIATOWE Standardy Ochrony Nieletnich

Historia szkoły

 

"Wracaj, gdzie Cię kochają.

Tam, gdzie znajoma sień.

Gdzie malwy zaglądają

w jasne okna w letni dzień."

(Wojciech Młynarski)

KALENDARIUM
 

1916 r. - rozpoczęcie działalności szkół w Węgiersku i Macikowie .
01.09.1923 r. - połączenie szkół w Macikowie i Węgiersku w jedną placówkę - szkołę w Węgiersku.
12.12.1926 r. - poświęcenie części remizy, przeznaczonej "na użytek szkoły w Węgiersku".
1926r. - poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły.
1929 r. - 1939 r. - przygotowania do budowy i budowa nowej szkoły.
1939 r. - ukończenie budowy i wybuch II wijny światowej.
1945 r. - wznowienie działalności szkoły w Węgiersku.
Lata pięćdziesiąte - elewacja na budynku, dokończenie domu nauczyciela.
1966 r. - wybudowanie pawilonu w czynie społecznym.
1996 r. - przejęcie szkoły przez Gminę Golub-Dobrzyń.
1997 r. - powstanie "łącznika" oraz założenie centralnego ogrzewania.
1999 r. - reforma szkolnictwa. Szkoła ośmioklasowa zostaje przekształcona w sześcioklasową.
2002 r. - szóstoklasiści piszą po raz pierwszy zewnętrzny sprawdzian.
2003 r. - 2006 r. - dalsza modernizacja placówki.
21.04.2006 r. - uchwała Rady Gminy Golub-Dobrzyń o nadaniu szkole imienia Józefa Sołtykiwicza.
21.04.2016 r. - 100-lecie istnienia szkoły oraz 10-lecie nadania imienia
IV 2016 r. - uczniowie kl. VI piszą po raz ostatni sprawdzian po klasie VI
VI 2017 r. - podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy SP im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku a z Prinz Gyula Iskola na Węgrzech.
01.09.2017 r. - Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku rozpoczyna rok szkolny 2017/18 jako szkoła ośmioklasowa w związku z reformą oświatową
01.09.2018 r. - rozpoczęcie dzialałności przy szkole Publicznego Punktu Przedszkolnego ,, Zaczarowana kraina"
15-17.04.2019 r. - ośmioklasiści piszą poraz pierwszy egzamin; z j. polskiego, matematyki i j. angielskiego
    
Historia szkolnictwa w Węgiersku sięga jeszcze czasów sprzed I wojny światowej, tj. początków XX wieku. Ze wspomnień pani Heleny Łydzińskiej (rocznik 1914) wiadomo, że istniała tzw. "szkółka zimowa", która funkcjonowała co roku przez trzy miesiące w okresie zimowym.
 
Po zakończeniu I wojny światowej  w 1918 roku, czyli zaraz po odzyskaniu niepodległości, spontanicznie powstały w Węgiersku i Macikowie szkoły powszechne. Kierownikiem szkoły został Józef Sołtykiewicz. Lekcje w Macikowie prowadzone były przez nauczycielkę Annę Szyfer, później Sołtykiewicz i odbywały się u państwa Gutmańskich do 1922 roku. W następnym roku połączono obie szkoły w jedną - z siedzibą w Wegiersku. Zajęcia odbywały się w kilku budynkach prywatnych, m.in. u p. Kaźmierkiewiczów, Kołpackich, Lorensów, Michała Bonieckiego, Łydzińskich.
 
Brakowało sprzętów, zeszytów, podręczników i map, kredy, atramentu, ale nie zabrakło najważniejszego - zapału i pasji nauczycieli, rodziców i uczniów. Dzieci często pisały ołówkiem na skrawkach papieru. Jednak to ich nie zniechęcało. Wielu z nich nie mogło uczęszczać na zajęcia przez cały rok szkolny. Wiosną oraz jesienią zostawali w domu do pomocy, a zimą, niektóre nie miały się w co ubrać. Dzieci starały się przyswoić wiadomości z przedmiotów: religii, języka polskiego, rachunków z geometrią, przyrody, geografji i nauki o Polsce współczesnej, historji, rysunków, robót ręcznych, śpiewu, ćwiczeń cielesnych oraz robót kobiecych.
 
W okresie międzywojennym szkoła nie pełniła wyłącznie funkcji dydaktycznej. Wychowywała młodzież poprzez działalność pozalekyjną. Chłopcy i dziewczęta w odpowiednich do tego strojach spotykali się na zbiórkach harcerskich, zebraniach Związku Młodzieży Wiejskiej.
Spis szkól 1925/1926
 
Ze względu na dużą liczebność klas oraz trudne warynki nauczania, ówczesny kierownik - J. Sołtykiewicz - czyni starania dotyczące budowy szkoły. Z pomocą m. in. W. Lorensa, Kaźmierkiewicza, S. Łydzińskiego, J. Moszczyńskiego postanowiono zbudować remizę strażacką. Po jej poświęceniu w 1926 r. oddano jej część na użytek trzyklasowej sześciooddziałowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Węgiersku. Do szkoły w Węgiersku chodziły dzieci z Węgierska, Macikowa, z części Sitna, a do klasy V i VI także dzieci z Nowogrodu. Kierownik szkoły, mając wsparcie wśród mieszkańców Węgierska i Macikowa, nie rezygnuje z planów budowy szkoły. Według wspomnień S. Jasińskiego i H. Błaszkiewicza, Sołtykiewicz organizuje przemarsze dzieci przez Macikowo, Sitno i Węgiersk. Uczniowie odświętnie ubrani z biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach maszerowali z hasłem na ustach: "Budujecie nam szkoły". Ponadto p. Teresa Mizikowska wspomina często recytowany wiersz:
 
"Budujemy szkołę
z dużymi oknami,
żeby dużo słońca
było między nami"
 
12 grudnia 1926 roku, proboszcz parafii Nowogród - ks. Karol Pikuliński poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej szkoły" na użytek Węgierska i Macikowa". Szkoła miała być wybudowana bez pomocy rządu, kosztem mieszkańców. Plany te zostały zrealizowane, a szkoła, która powstała na granicy wsi Węgiersk i Macikowo, była gotowa do zajęć 1 września 1939 roku. 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku
    Węgiersk 95
    87-400 Golub-Dobrzyń
  • 56 683 84 92 (tel/fax)
    517 399 273
    sp.wegiersk@op.pl

Galeria zdjęć