Statut GODZINY DOSTEPNOŚCI PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI Hymn i sztandar szkoły. Ceremoniał Patron szkoły Dyrektorzy szkoły Szkolny Program Profilaktyczno-Wychowawczy, plan pracy szkoły Przewodniczący Rady Rodziców Historia szkoły Gwara Szkolna biblioteka cyfrowa Węgierski Mały Wolontariusz WĘGIERSK PROGRAMUJE! RODO PRAWO OŚWIATOWE Standardy Ochrony Nieletnich

Patron szkoły

 

Józef  Sołtykiewicz

 

Człowiek zwyczajny i niezwyczajny

 

        Józef Sołtykiewicz urodził się w 1900 r. w Czerniakowie. Wywodził się z rodziny szlachecko-inteligenckiej o tradycjach narodowych i patriotycznych. Jego ojciec Zygmunt to pierwszy i dobrze znany nauczyciel okresu sprzed  I wojny światowej w Czernikowie.

         Józef Sołtykiewicz po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę został nauczycielem, a później kierownikiem w szkole w Węgiersku.

         Przygotowanie pedagogiczne zdobył w Seminarium Nauczycielskim w Piotrkowie Trybunalskim i Kaliszu.

         Jako młody człowiek posiadał cechy potrzebne pedagogowi. Poza wiedzą, którą ciągle pogłębiał, odznaczał się dobrymi zasadami moralnymi, zamiłowaniem do pracy, uczciwością, jak również miłością, wytrwałością i ofiarnością oraz cierpliwością. W niełatwych latach dwudziestych okazywał przywiązanie do polskiego ducha narodowego, co szczególnie zauważali starsi uczniowie na lekcjach historii czy języka polskiego.

         Stanowił doskonały wzorzec osobowy dla podopiecznych. Był człowiekiem stanowczym, wymagającym i konsekwentnym. Był wspaniałym historykiem i matematykiem. Dbał o ortografię i estetykę pisma, kochał język polski. Był doskonałym mówcą. Takim nauczycielem i człowiekiem po latach pamiętają go uczniowie, np. S. Jasiński, A. Warnel, Skrobiszewski, Z. Płocharski, H. Błaszkiewicz, G. Jasińska, H. Łydzińska.

         Pracował uczciwie, dając z siebie wszystko. Był wytrwały w swoich dążeniach. Wystarał się wspólnie z mieszkańcami Węgierska, by część oddanej w 1926r. remizy strażackiej, przeznaczono na szkołę. Na pewno w tych poczynaniach pomocą służył jego wuj – porucznik rezerwy, J. Moszczyński mieszkający w Węgiersku – ówczesny naczelnik OSP. Ten sam, którego syn Edward został zamordowany w Katyniu w 1940r.

       Wkrótce także z inicjatywy Józefa Sołtykiewicza rozpoczęto budowę szkoły na granicy dwóch sołectw: Węgierska i Macikowa. W okresie, kiedy był kierownikiem szkoły, działało harcerstwo. Dużą rolę przywiązywał do sportu, czego dowodem jest uczestnictwo dzieci szkolnych w zawodach sportowych.

         To z jego inicjatywy działał Związek Młodzieży Wiejskiej, OSP, której był sekretarzem, a od 1929r. naczelnikiem i pełnił tę funkcję do wybuchu II wojny światowej. Pod jego kierownictwem jednostka jeszcze bardziej się rozwinęła i umocniła. Zyskała sobie sławę na całą okolicę, otrzymywała pochwały i dyplomy od władz za swoją działalność.

         To za jego sprawą coraz bardziej zaczęło rozwijać się w Węgiersku życie społeczno-kulturalne.

           Józef Sołtykiewicz to także mąż i ojciec. Jego żoną została Anna z domu Szyfer – repatriantka, która pochodziła z Odessy. Jej rodzina utrzymywała się z prowadzenia apteki. Po wybuchu rewolucji wraz z rodziną uciekła z Rosji. Młodzi, Anna i Józef, poznali się pracując w szkole. Pani Anna była niezwykle ciepłą i mądrą osobą, dobrze wykształconą. Z pewnością miała ogromny wpływ na swojego przyszłego męża.

            Józef wraz z rodziną zamieszkiwał w Węgiersku. Mieli czworo dzieci: Krystynę, Mirosława, Jolantę i Andrzeja.

            Są ludzie, którzy na trwałe zapadają w pamięć. W naszym środowisku na pewno do takich ludzi należy Józef Sołtykiewicz.

         Wojna przerywa jego piękne życie, zabiera wszystko, co kochał. Na wieść o aresztowaniach przeprowadzanych przez Niemców wraz ze swoim kolegą Janem Sicińskim postanowił ukryć się w okolicy Węgierska. Jednak, kiedy dowiedział się, że Niemcy wzywają do Lipna nauczycieli, by wznowić rzekomo działalność szkoły, postanowił się zgłosić. Na miejscu okazuje się, że to był podstęp przygotowany przez SS.

         Józef Sołtykiewicz dostał się do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, a następnie został przewieziony do Dachau, gdzie umarł w 1942r. na zapalenie opon mózgowych, a „grób jego Bogu samemu znany”.

         Zostawił żonę Annę z czworgiem dzieci. Odszedł człowiek, który tyle mógł jeszcze zrobić dla swojego lokalnego środowiska, dla swojej rodziny.

Dodano wiadomości poniżej dn. 11.11. 2019 r.

Informacja nt. okoliczności i miejsca śmierci zamieszczone w książce ,, Katalog zbrodni - ziemia dobrzyńska" z roku 2010 pod. red. A. Szalkowskiego, str. 216

Sołtykiewicz Józef- ur. 2 VII 1902r., s. Zygmunta, nauczyciel szkoły powszechnej w Węgiersku, pow. Lipno. Aresztowany przez Selbstchutz i gestapo 17 X 1939 r. Dziennik Urzędowy Kuratorium Okregu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu nr 9 z 1945 r. s. 222 podaje, Ze zmarł w obozie koncentracyjnym Hohenbruch 17 X 1940 r., natomiast wyciąg z akt Sadu Powiatowego  wLipnie nr ZG. 35/47, że zmarł w Działdowie 31 VII 1941 r.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku
    Węgiersk 95
    87-400 Golub-Dobrzyń
  • 56 683 84 92 (tel/fax)
    517 399 273
    sp.wegiersk@op.pl

Galeria zdjęć